S. Korea’s Top Conglomerates Announce Investment and Employment Plans

G. Kore’nin En İyi Holdingleri Yatırım ve İstihdam Planlarını Açıkladı

Ülkenin en büyük 30 holdingi, üst düzey yetkililer ile ticaret, sanayi ve enerji bakanı arasındaki bir toplantıda kendi yatırım planlarını açıkladı.

Bu yıl yatırım 2012 yılına göre %7 artacak, ama bu sayı önceki beklentilere göre daha az oldu.

Güney Kore’nin en büyük holdinglerinden Samsung Grup, bu yıl 49 trilyon won (geçen yıla göre %3 daha fazla) yatırım yapacak, bu rakamla son yıllarda yayınlanan çift haneli büyümeden daha az yatırım yapılmış olacak.

LG 20 trilyon won yatırım yapmayı planlarken, Hyundai Motor Grubu 2013 yılında 14 trilyon won yatırım yapacak.

Araştırma ve geliştirme ile ilgili yatırım bu yıl %13.8 artarak 29.4 trilyon wona çıkacak.

Samsung, akıllı telefonlar ve yarı iletkenlerin ana işletmelerine yatırım yaparken, güneş pilleri gibi yeni projelere de yatırımını arttıracak.

Uzmanlar, cansız yatırım planlarının ekonomik belirsizlikler ve yeni hükümetin ardından gelen belirsizlikler nedeniyle olduğunu söylüyor.

İstihdam açısından,30 şirket geçen yıla benzer olarak 128 bin kişiyi işe almayı planlıyor.

akgbe

The nation’s 30 largest conglomerates unveiled their investment plans on Thursday in a meeting between top officials and the minister of trade, industry and energy.

Combined, investment will total 149 trillion won this year, up seven-point-seven percent from 2012 but falling short of previous expectations.

South Korea’s largest conglomerate Samsung Group will invest 49 trillion won this year, up three percent compared to last year but less than double-digit growth posted in recent years.

Hyundai Motor Group will invest 14 trillion won in 2013, while LG plans to invest 20 trillion won.

The upside is that the investment toward research and development surged 13-point-eight percent on-year to 29-point-four trillion won this year.

Samsung will be expanding investment in new projects such as solar batteries while investing in its main businesses of smartphones and semiconductors.

Experts say lackluster investment plans are due to economic uncertainties and uncertainties over the new government’s policies.

On the employment side, the top 30 companies plan to hire 128-thousand in 2013, which is similar to last year.

KBS World-04.04.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.