Parliament to Hold Special Session to Pass 2013 Budget

Meclis 2013 Bütçe Tasarısını Geçirmek için Özel Oturum Gerçekleştirecek

İktidardaki Saenuri Partisi ve ana muhalefetteki Demokratik Birleşik Parti (DBP), başkanlık seçimlerinden sonra gelecek yılki hükümet bütçesini görüşmek için olağanüstü kurul düzenlemeye karar verdi.

İki partinin sözcüsü iktidar partisinden Milletvekili Shin Eui-jin ve DBP Milletvekili Lee Eon-joo pazartesi günü bir basın toplantısında, iki tarafın 12 günlük bir olağanüstü oturumu kabul ettiğini açıkladı. Oturum perşembe günü başlayacak ve 31 Aralıkta bitecek.

İki taraf da önümüzdeki yılın bütçe tasarısını ve diğer ilgili tasarıları geçirmek için 27 ve 28 Aralıkta bir genel kurul oturumu düzenlemeye karar verdiler.

Shin ve Lee kurul için detaylı programın, önümüzdeki perşembe parti grup başkanları buluşmasında konuşulacağını açıkladı.

akgbe

The ruling Saenuri Party and the main opposition Democratic United Party (DUP) have agreed to hold an extraordinary session of parliament right after the presidential election to handle the government’s budget for next year.

Floor spokeswomen of the two parties, Representative Shin Eui-jin of the ruling party and DUP Representative Lee Eon-joo, told a news briefing on Monday that the two parties agreed to open the extra session for 12 days, starting on Thursday until December 31st.

The two sides also agreed to hold a plenary session on December 27th and 28th to pass next year’s budget bill and other related bills.

Shin and Lee said that detailed schedules for the extra assembly session will be discussed when the deputy floor leaders meet next Thursday.

KBS World-17.12.12

null

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.