UPP Pres. Candidate Withdraws from Race

BİP’in Başkan Adayı Yarıştan Çekildi

Birleşik İlerici Parti’nin başkan adayı Lee Jung-hee, seçimlere üç gün kala yarıştan çekildiğini duyurdu.

Pazar günü Ulusal Meclis’teki bir basın toplantısında Lee, ilerici demokratik güçleri birleştirerek gücün değişmesi için insanların umudunu gerçekleştirmeye çalıştığını söyledi.

Başkan adaylarının bir televizyon tartışması sırasında Lee, iktidardaki Saenuri Partisi’nin adayı Park Geun-hye’nin kazanmaması için çalıştığını söyledi.

Ana muhalefetteki Demokrat Birleşik Parti (DBP), Lee’nin kararını olumlu karşıladı ve güçte değişim gerçekleştirmek için söz verdi. İktidardaki Saenuri Partisi Lee’nin çekilmesini Kuzey Kore ittifakı için DBP ile gizli anlaşma olarak adlandırarak, kınadı.

akgbe

Minor Unified Progressive Party presidential candidate Lee Jung-hee has announced just three days ahead of the election that she is exiting the race.

In a news conference at the National Assembly on Sunday, she said she was pulling out to realize the people’s hope for a power shift through joining of progressive democratic forces.

During a TV debate of presidential candidates, she said she was running to help ensure that ruling Saenuri Party candidate Park Geun-hye doesn’t win.

The main opposition Democratic United Party (DUP) welcomed Lee’s decision and vowed to realize a shift in power by all means. The ruling Saenuri Party denounced her withdrawal, calling it collusion with the DUP for a pro-North Korea alliance.

KBS World-17.12.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.