yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.67/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Health & Environmental News from Korea
Fine Dust Agency to Launch Monday

Pazartesi günü İnce Toz Ajansı Başlatılacak

Kötüye giden ince toz kirliliğiyle mücadele için yeni bir ulusal ajans Pazartesi günü başlatılacak.

Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon başkanlığındaki hükümet organı, Pazartesi günü saat 10:00’da Seoul’ün merkezinde bir açılış töreni düzenleyecek ve erkenden operasyonlara başlayacak.

Başkan Moon Jae-in 'in doğrudan kontrolü altında olan yeni örgüt, hükümet politikaları için önerilerde bulunarak hava kirliliğine karşı temel önlemleri arayacak.

İnce toz ajansı, siyasi partiler, merkez ve taşra hükümetleri, sanayi, akademi ve sivil haklar topluluğu dahil olmak üzere toplumun her sınıfından 42 üyeden oluşacak.

koreanmylife


A new national agency will launch on Monday to tackle worsening fine dust pollution.

The government body headed by former United Nations Secretary-General Ban Ki-moon will hold a launch ceremony at 10 a.m. Monday in central Seoul and begin operations in earnest.

The new organization, under the direct control of President Moon Jae-in, will seek fundamental measures against air pollution, coming up with recommendations for government policy.

The fine dust agency will be comprised of 42 members from every class of society, including political parties, central and provincial governments, industry, academia and civil rights communities.

28.04.2019 - KBS World
[Resim: ADRAaB.jpg]
[Resim: snsd_genie_jap_stamp_by_justsaynoriega-d2x1993.gif]
Cevapla
S. Korea tells WHO it's opposed to classifying gaming addiction as disease

Güney Kore, Dünya Sağlık Örgütü’nün, oyun bağımlılığının hastalık olarak sınıflandırılmasına karşı olduğunu söylüyor

Güney Kore Kültür Bakanlığı çarşamba günü yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO), oyun bağımlılığını bir hastalık olarak tanımlamak yerine, bu tür davranışları etkileyebilecek diğer faktörleri işaret ettiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün geçen yılki 11. Uluslararası Hastalık Sınıflandırması Revizyonu'na "oyun bağımlılığını” dahil etme kararının ardından bakanlık, Kore Yaratıcı İçerik Ajansı (KOCCA) ile pazartesi günü örgüte bir mektup gönderdi. DSÖ, konuyu bu ay yapılacak genel kurulda daha ayrıntılı olarak görüşecek.

Oyun bozukluğu WHO tarafından, "oyun oynama davranışının bir şekli ('dijital oyun' veya 'video oyunu')", oyunun diğer ilgi alanlarına ve günlük aktivitelere göre öncelik kazandığı ölçüde diğer faaliyetlere göre oyun oynamaya verilen önceliğin artırıldığı ve olumsuz sonuçlar ortaya çıkmasına rağmen oyunun devam etmesinin veya oyunda yükselmenin sağlandığı oyun kontrol bozukluğu şeklinde tanımlanır.

Ancak Konkuk Üniversitesi araştırma ekibi tarafından beş yıl süren bir araştırmaya değinen Kültür Bakanlığı ve KOCCA, gençlerin sadece oyunlar sebebiyle değil, okuldaki stres, öğretmenlerinin ve akranlarının sosyal destekleri ve ebeveyn davranışları gibi psikososyal faktörler nedeniyle zorlayıcı oyun faaliyetlerine katıldığını savundu.

Klinik açıdan bakıldığında, oyun oynamanın doğrudan beyinde değişikliklere neden olmadığını ve dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi önceden var olan koşulların zorlayıcı oyunlara neden olabileceğini söylediler.

Bakanlık ve KOCCA ayrıca WHO'nun dünyadaki tüm yaş gruplarındaki insanlardan ziyade Asya'daki genç oyunculara odaklanmasıyla ilgili sorunları da gündeme getirdi.

Diğer ülkelerde, ruh sağlığı uzmanları, oyun bağımlılığının hastalık olarak tanımlanmasının olumsuz taraflarının potansiyel faydalardan ağır basacağını söyledi.

Oyun endüstrisi de WHO'nun hamlesi ile yavaşladı. KOCCA'daki oyun operasyonlarını denetleyen Kang Gyeong-seok, aşırı oyun oynamanın bir hastalık olarak sınıflandırılmasının sadece endüstride aşırı bir kısıtlama olarak hizmet ettiğini ve bağımlılığa "temel bir çözüm olamayacağını" söyledi.

Kang, “İlgili endüstri ve akademide olanlarla iş birliği yaparak, oyun hakkında doğru bilgileri yaymaya çalışacağız” dedi.

-Z£P-


SEOUL, May 1 (Yonhap) -- South Korea's culture ministry said Wednesday it has informed the World Health Organization (WHO) that it's opposed to codifying gaming addiction as a disease, citing other factors that may influence such behavior.
The ministry, together with Korea Creative Content Agency (KOCCA), sent a letter to the WHO on Monday, following the organization's decision to include "gaming disorder" in its 11th Revision of the International Classification of Diseases last June. The WHO will further discuss the issue at its general assembly this month.
Gaming disorder is defined by the WHO as "a pattern of gaming behavior ('digital-gaming' or 'video-gaming') characterized by impaired control over gaming, increasing priority given to gaming over other activities to the extent that gaming takes precedence over other interests and daily activities, and continuation or escalation of gaming despite the occurrence of negative consequences."
But the culture ministry and KOCCA, citing a five-year study by Konkuk University's team of researchers, argued that young people engage in compulsive gaming activities not simply because of games themselves but because of psychosocial factors such as stress at school, social support from teachers and peers and parental behavior.
From the clinical perspective, they said gaming doesn't directly cause changes in the brain, and pre-existing conditions such as attention deficit hyperactivity disorder can result in compulsive gaming.
The ministry and KOCCA also raised issues with the WHO's focus on young gamers in Asia, rather than on people across all age groups around the world.
In other countries, mental health professionals have said the downsides of codifying gaming addiction would outweigh potential benefits.
The gaming industry has also balked at the WHO's move. Kang Gyeong-seok, who oversees games operations at KOCCA, said classifying excessive game playing as a disease only serves as an extreme restriction on the industry and "can't be a fundamental solution" to addiction.
"By cooperating with those in the relevant industry and academia, we'll try to spread correct information on gaming," Kang said.
(END)


01.05.2019 Yonhap News
[Resim: jgkOQ9.jpg]
[Resim: qHaahR.gif]
Cevapla
Gov't Drafts Response Measures to African Swine Fever

Hükümet Afrika Domuz Ateşine Mukabil Tebdirler Planlıyor

Hükümet, Çin'de yayılan Afrika domuz ateşini önleme çabalarını hızlandıracak.

Yurtdışından yasadışı hayvansal ürünler getiren kişiler, gelecek aydan itibaren maksimum on milyon won para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

İktidardaki Demokrat Parti, Tarım Bakanlığı ve Kore Göçmenlik Servisi salı günü özel bir toplantı yaptı ve Afrika domuz ateşine karşı bir dizi önlem alındığını açıkladı.

Hükümet, ilgili kriz alarmını en üst seviye olan "ciddi" ye çıkaracak ve hastalık Güney Kore'de rapor bildirildiğinde afet ve güvenlik merkezlerini harekete geçirecek.

Diğer destek önlemleri, yaban domuzlarını savuşturmak ve ateşin önlenmesi amacıyla domuz çiftliklerinde artık yiyeceklerin kullanımını kısıtlamak için çitleri inşa etmek olacak.

İktidardaki Demokrat Parti’nin politika yapıcısı Cho Jeong-sik, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Afrika’daki domuz gribinin yüzde 100 ölüm oranına sahip olduğunu ve gelişmiş bir aşı olmaksızın, kuş gribi hastalığına kıyasla daha güçlü ve daha hızlı bir önlem gerektirdiğini söyledi.

Hükümet Perşembe günü muadil tedbirlerini daha ayrıntılı olarak açıklayacak.

handesshi


The government will step up prevention efforts against African swine fever which is spreading in China.

People who bring in illegal livestock products from overseas will face a maximum ten-million-won fine from next month.

The ruling Democratic Party, the Agriculture Ministry and the Korea Immigration Service held a special meeting on Tuesday and announced a set of response measures to the African swine fever.

The government will raise the related crisis alert to the highest level of "serious" and activate a disaster and safety headquarters if and when the disease is reported in South Korea.

Other support measures will go to building fences to fend off wild boars and restricting the use of leftover food at pig farms in an effort to prevent the fever.

The ruling Democratic Party's policy-maker Cho Jeong-sik said in a briefing after the meeting that the African swine fever has a 100 percent mortality rate and with no developed vaccines, it requires a stronger, swifter response compared to foot-and-mouth disease or the avian flu.

The government will announce further response measures in more detail on Thursday.

07.05.2019-KBS WORLD RADIO

[Resim: bVnA6V.jpg]
Cevapla
S. Korean lab develops inexpensive catalyst to make bioplastic

G. Kore laboratuarı biyoplastik yapmak için ucuz katalizör geliştirdi

Güney Koreli bir kimyasal araştırma laboratuarı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ucuza çevre dostu biyoplastik ürünler üretebilecek bir katalizör geliştirdiğini söyledi.

Yaygın olarak bulunan kitosan biyokütlesine dayanan katalizörün, devlet tarafından yönetilen Kore Kimyasal Teknoloji Araştırma Enstitüsüne (KRICT) göre biyoplastik veya polietilen furanoat (PEF) üretme testinde etkili olduğu gösterilmiştir.

KRICT," 2.5-Furandikarboksilik asit, bitmiş plastik ürünlerin, gıda ambalajı, alkollü içecek kapları ve gazlı meşrubat şişeleri gibi çok çeşitli alanlarda kullanılabilmesi için bu yöntemle üretilen ürünlerle, sıradan petrol bazlı polietilen tereftalat veya PET ile aynı bariyer özelliklerine sahip olmasına izin verebilir " dedi.

Enstitü, PEF üretimi için kullanılan mevcut katalizörlerin pahalı altın veya tehlikeli kurşuna dayanması gerektiğine rağmen, kitosanın doğada yengeç kabukları şeklinde kolayca bulunduğunu ve genellikle kullanılmayan bir biyokütle olarak görüldüğünü söyledi. Dahası, malzemenin sağlık ve çevresel risk oluşturmadığını da belirtti.

KRICT, katalizör işleminin 2020 yılına kadar ticari uygulama bulmasını ve dünyadaki toplumların PET tabanlı ürünlere olan ağır bağımlılıklarını azaltmalarına yardımcı olabileceğini umuyor.

Bir araştırmacı, "PET'e benzer olmasının yanı sıra, yeni katalizör aracılığıyla yapılan PEF, geri dönüşümlü olma avantajına sahiptir, bu da kullanıcılar için daha da cazip hale gelir" dedi.

Bu arada bu keşif, ABD merkezli ACS Sürdürülebilir Kimya ve Mühendislik dergisinin son sayısının ön sayfasında da yer aldı.

handesshi


A South Korean chemical research laboratory said Wednesday that it developed a catalyst that can inexpensively make eco-friendly bioplastic products.

The catalyst, based on commonly found chitosan biomass, has been shown in testing to effectively produce bioplastic or polyethylene furanoate (PEF), according to state-run Korea Research Institute of Chemical Technology (KRICT).

"The 2.5-Furandicarboxylic acid can allow the finished plastic products to have the same level of barrier properties as commonplace petroleum-based polyethylene terephthalate, or PET, with products made through this method able to be used in a wide range of areas, like food wrapping, alcoholic beverage containers and carbonated soft drink bottles," KRICT said.

The institute said that while existing catalysts used for PEF production have to depend on expensive gold or hazardous lead, chitosan is easily found in nature in the form of crab shells, and usually viewed as an unused biomass. Moreover, the material poses no health and environmental risks, it said.

KRICT expected the catalyst process to find commercial application by 2020, and that it can help societies around the world reduce their heavy dependence on PET-based products.

"Besides being similar to PET, the PEF made through the new catalyst has the benefit of being recyclable, which makes it even more attractive for users," a researcher said.

The discovery, meanwhile, has been featured on the front page of the latest issue of U.S.-based ACS Sustainable Chemistry & Engineering journal.

08.05.2019-YONHAP NEWS

[Resim: nQX20M.jpg]
Cevapla
Teşekkür ederiz.
Cevapla
S. Korea's First Heat Wave Advisory This Year Issued for Gwangju

Güney Kore'nin Bu Yıl İlk Sıcak Hava Dalgası Tavsiyesi Gwangju İçin Yapıldı

Güney Kore, bu yılki ilk sıcak hava dalgası tavsiyesini halihazırda yayınladı.

Kore Meteoroloji İdaresinin Gwangju şubesi, şehrin güneybatı kısmı için çarşamba günü öğleden sonra 3'te tavsiye yayınladı.

Sıcak hava dalgası tavsiyesi, gündüz en yüksek seviyesinin iki tam gün veya daha uzun bir süre boyunca 33 santigrat derece üstünde kalacağı tahmin edildiğinde yayımlanır.

Otomatik bir hava durumu istasyonu tarafından ölçülen resmi olmayan kayıtlara göre, Batı Gwangju’daki Pungam-dong'daki cıva gün içinde 33,1  dereceye kadar yükseldi.

Bu tavsiye yayınlama sisteminin 2008 yılında uygulamaya konmasından bu yana, ülkenin herhangi bir yerinde ilk sıcak hava dalgası tavsiyesinin yayınlanmasının en erken zamanı oldu.

Bir önceki haber Gyeonggi Eyaleti ve Daegu ve Gyeongsang eyaletinin bazı bölgelerinde kuzeydoğu bölgeleri için tavsiyenin yayınlandığı  19 Mayıs 2016 tarihindeydi.

handesshi


South Korea has already issued this year’s first heat wave advisory.

The Gwangju branch of the Korea Meteorological Administration issued the advisory for the southwestern city at 3 p.m. on Wednesday.

A heat wave advisory is issued when the daytime high is forecast to stay above 33 degrees Celsius for two straight days or longer.

According to unofficial records measured by an automatic weather station, the mercury in Pungam-dong in western Gwangju surged to 33-point-one degrees Celsius in the day.

It's the earliest ever time for the first heat wave advisory to be issued in any part of the country since the advisory issuance system was put in place in 2008.

The previous record was on May 19th of 2016 when an advisory was issued for the northeastern regions of Gyeonggi Province and Daegu and some parts of Gyeongsang Province.

15.05.2019-KBS WORLD RADIO

[Resim: 161oLj.jpg]
Cevapla
Seoul to Provide $500,000 in Aid to Fight Ebola in Congo

Seoul, Kongo'da Ebola ile Mücadele İçin 500.000 $ Yardımda Bulunacak

Seoul, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) aracılığıyla Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Ebola salgınıyla mücadeleye yardımcı olmak için 500 bin dolar vermeyi planlıyor.

Dışişleri Bakanlığı salı günü yaptığı açıklamada, Güney Kore'nin bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için küresel çabalara katıldığını ve bu çabalara devam edeceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, geçen Ağustos’ta Orta Afrika’daki Ebola salgını, yüzde 30’u çocuk ve ergen olan yaklaşık 700 kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

handesshi


Seoul plans to provide 500-thousand dollars in aid to fight the Ebola epidemic in the Democratic Republic of Congo through the World Health Organization(WHO).

The Foreign Ministry said on Tuesday that South Korea has taken part in global efforts to prevent the spread of infectious diseases and that it will continue such efforts.

According to the WHO, the latest Ebola outbreak in the central African state last August has since claimed some 700 lives, about 30 percent of whom were children and adolescents.

15.05.2019-KBS WORLD RADIO

[Resim: y6YD3k.jpg]
Cevapla
N. Korea Yet to Respond to Seoul's Proposal to Cooperate on ASF

K. Kore, Seoul’ün ASF İçin İşbirliği Yapma Teklifine Henüz Cevap Vermedi

Pyongyang, Seoul’ün Afrika domuz humması (ASF) ile mücadelede iş birliği talebine henüz cevap vermedi.

Birleşme Bakanlığı’ndan bir yetkili salı günü yaptığı açıklamada, hükümetin geçen cuma günü ASF'nin yayılmasının önlenmesinde iş birliği yapma niyetinde olduğunu ve bir cevap beklediğini belirtti.

Yetkili, Güney’in yalnızca iş birliği yapma niyetini bildirdiğini ve eğer iki Kore ilgili görüşmeleri başlatırsa, görüşmeler başladıktan sonra bunun nasıl yapılacağının ayrıntılarının görüşüleceğini söyledi.

Yetkili, Seoul ve Washington'un Kuzey Kore ile ilgili politikaları çeşitli kanallardan yakından tartıştıklarını söyledi.

İki Kore geçen Kasım ayında bulaşıcı hastalıklar hakkında bilgi alış verişi için işbirliği yapma konusunda anlaştılar, ancak hayvanlarla ilgili hastalıklar işbirliği için belirtilen açık bir alan değildi.

-Z£P-


Pyongyang has yet to respond to Seoul’s request for cooperation in dealing with African swine fever(ASF).

A Unification Ministry official said on Tuesday that the government delivered to the North last Friday its intention to cooperate in preventing the spread of ASF and is awaiting a reply.

The official said that the South only informed its intention to cooperate and that the details of how it may do so will be discussed later if and when the two Koreas launch related talks.

The official said Seoul and Washington are closely discussing policies regarding North Korea via various channels.

The two Koreas agreed last November to cooperate on the exchange of information on contagious diseases, but animal-related diseases were not an explicit area outlined for cooperation.

04.06.2019 – KBS World
[Resim: Rg6Bj6.jpg]
[Resim: qHaahR.gif]
Cevapla
Oldest Rose of Sharon Tree in S. Korea

Güney Kore'deki En Yaşlı Sharon Gülü Ağacı

Korece "mugunghwa" denilen, Güney Kore'nin ulusal çiçeği olan Sharon gülü ağacı 13 Ağustos 2019'da ülkenin doğu kıyısındaki Gangneung şehrinde çiçek verdi. 120 yıllık olduğu düşünülen ülkenin en yaşlı ağacı, Ulusal Monümentler No. 520 olarak korunuyor ve üç bacakla destekleniyor.

nazozgen


A tree of the rose of Sharon, called "mugunghwa" in Korean and South Korea's national flower, is in full bloom in the city of Gangneung on the country's east coast on Aug. 13, 2019. The tree, believed to be about 120 years old and known to be the oldest one in the country, has been protected as Natural Monument No. 520 and buttressed with three props.

13.08.2019 - Yonhap News Agency

[Resim: odOLRo.jpg]
Cevapla
S. Korea Confirms 33rd Case of African Swine Fever

Güney Kore 33. Afrika Domuz Ateşi Vakasını Onayladı

Geçtiğimiz hafta Kuzey Kore sınırı yakınında Afrika domuz ateşi (ASF) için test sonucu pozitif olan bir yaban domuzu yakalandı ve bu olay ASF vakalarının sayısını Güney Kore'de 33'e çıkarmıştır.

Yaban domuzu, çarşamba günü Gyeonggi Eyaleti, Yeoncheon İlçesinde silahsızlandırılmış bölgenin Güney Limit Hattından yaklaşık bir kilometre uzaklıkta bulunan bir tarım arazisindeki bir grup asker ve sivil avcı tarafından yakalandı. İlçe karantina önlemleri aldı ve ertesi gün ceset gömüldü.

Cumartesi günü Ulusal Çevre Araştırmaları Enstitüsü, yaban domuzunun ölümcül hayvan virüsü için pozitif olarak test edildiğini doğruladı ve sonucu ilgili makamlara bildirdi.

17 Eylül'de bir sınır bölgesindeki domuz çiftliğinde ilk vaka onaylandığından beri, en son vaka Yeoncheon'daki dokuzuncu ve ülkedeki 33. ASF’yi işaret ediyor.

Hayvan hastalığı insanları etkilemez ancak domuzlar için ölümcüldür. Şu anda hastalık için herhangi bir aşı veya tedavi yoktur.

-Z£P-

A wild boar caught last week near the border with North Korea has tested positive for African swine fever (ASF), bringing the number of confirmed ASF cases to 33 in South Korea.

The wild boar was caught by a joint team of soldiers and civilian hunters at a farmland about one kilometer from the Southern Limit Line of the demilitarized zone in Yeoncheon County, Gyeonggi Province on Wednesday. The county took quarantine measures and buried the carcass the next day.

The National Institute of Environmental Research on Saturday confirmed the wild boar tested positive for the deadly animal virus and notified the result to related authorities.

The latest case marks the ninth ASF in Yeoncheon and 33rd in the country since the first case was confirmed at a pig farm in a border area on September 17.

The animal disease does not affect humans but is deadly to pigs. There is currently no vaccine nor cure for the disease.

01.12.2019 – KBS World
[Resim: odRJZ2.jpg]
[Resim: qHaahR.gif]
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise