yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gongju City (공주시 / Gongju-si)
#1
Gongju City (공주시 / Gongju-si)

[Resim: vnqBBm.jpg]

[Resim: D4avQ1.jpg]

Ülke: Güney Kore
Bölge: Hoseo
İdari Birimler: 1 eup, 10 myeon, 6 dong
Alan
Toplam: 940.71 km2 (363.21 sq mi)
Nüfus
Toplam: 130,957
Yoğunluk: 139.2 /km2 (361/sq mi)
Lehçe: Chungcheong

Gongju (Gongju-si), Kongju olarak telaffuz edilir, Güney Kore - Güney Chungcheong Eyaleti’nde yer alan bir şehirdir.

Tarihi

Gongju, eskiden Ungjin olarak adlandırılmıştır ve M.S. 475’ten 538’e kadar Baekje’ye başkentlik yapmıştır. Bu dönemde Baekje, Goguryeo’nun tehdidi altında kalmıştır. Goguryeo, daha önceden yeni bir güç merkezi bulmak için Baekje’yi zorlayan başkent Hanseong’u (günümüzde Seoul) işgal etmiştir.
538 yılında Kral Seong, başkenti Sabi’ye (Günümüzde Buyeo İlçesi) taşımıştır. Ancak Gongju, krallığın düştüğü 660 yılına kadar önemli bir merkez olarak kalmıştır.

Yeni Başkent

11 Ağustos 2004 tarihinde Güney Kore Başbakanı Lee Hae-chan, ülkenin başkentinin 2007 yılında Seoul’den Gongju’ya taşıyacağını bildirmiştir. 72.91 kilometrekarelik bir alan, 2030 yılında tamamlanması planlanan proje için seçilmiştir. Projenin ilk aşamasına kadar oldukça büyük bir değişme beklenmemesine rağmen Millet Meclisi ve yüksek mahkeme ile birlikte yönetimin ve idari işlevlerin yeni başkente taşınması öngörülmüştür. Bu hareket, Seoul’ün aşırı kalabalık oluşunu ve Güney Kore üzerindeki ekonomik baskınlığını azaltmak için tasarlanmıştır ve tesadüfen olmasa da yönetim v idare, Kuzey Kore’nin topçu ateşi menzilinin dışına çıkarılmıştır. Proje için öngörülen miktar, 45 milyar dolardan 94 milyar dolara uzanmaktadır.

Muhalefet partilerinin planın halk tarafından kabul edilip edilmediğini görmek için bir referandum önerileri tartışmalara yol açmıştır. Bazı sivil örgütler de anayasal bir itiraz başlatmış ve 21 Ekim 2004’te Anayasa Mahkemesi, bu taşınmanın ulusal bir referandum gerektiren önemli bir ulusal konu olduğu için başkentin taşınması ile ilgili çıkarılan bu yasanın anayasaya aykırı olduğu kararını vermiştir. Böylelikle tartışmalara son verilmiştir. Kamuoyu yoklaması, Güney Koreliler’in az bir çoğunluğunun bu harekete karşı olduğunu göstermiştir.

Ancak 2004 yılının sonlarında hükümet, sadece Yasama Organı, Yürütme Organı ve Yargı Organı’nı Seoul’de korunup diğer tüm yönetim organlarının Gongju’ya taşınmasını sağlayacak başka bir plan açıklamıştır. Bu sorun günümüze kadar çözülememiştir.

Kaynak
Cevapla
#2
**English**

Gongju City (공주시 / Gongju-si)

Country: South Korea
Region: Hoseo
Administrative divisions: 1 eup, 10 myeon, 6 dong
Area
Total: 940.71 km2 (363.21 sq mi)
Population
Total: 130,957
Density: 139.2/km2 (361/sq mi)
Dialect: Chungcheong

Gongju (Gongju-si), also spelt Kongju, is a city in South Chungcheong Province, South Korea.

History

Gongju was formerly named Ungjin and was the capital of Baekje from AD 475 to 538. In this period, Baekje was under threat from Goguryeo. Goguryeo had overrun the previous capital of Hanseong (modern-day Seoul), which forced Baekje to find a new center of strength.

In 538, King Seong moved the capital to Sabi (in modern-day Buyeo County). However, Gongju remained an important center until the kingdom's fall in 660.

New Capital

On August 11, 2004, the South Korean Prime Minister Lee Hae-chan announced that the country's capital will be moved from Seoul to Gongju (approximately 120 km south of Seoul) and Yeongi commencing in 2007. A 72.91 square kilometres (18,020 acres) site was chosen for the project, which was scheduled to be completed by 2030. It was envisaged that government and administrative functions will move to the new capital, along with (possibly) the National Assembly and supreme court, although no sizable relocation was expected until the first phase of the project has been completed by 2012.

The move was intended to reduce Seoul's overcrowding and economic dominance over the rest of South Korea; perhaps not coincidentally, it would have also moved the government and administration out of range of North Korean artillery fire.
The projected cost of the project ranged from $45bn to as much as $94bn.

The plan has aroused controversy, with opposition parties calling for a referendum to see whether it is endorsed by the population. Some civic groups have also launched a constitutional appeal, and on October 21, 2004, the Constitutional Court ruled that the special law for the relocation of the capital is unconstitutional since the relocation is a serious national matter requiring national referendum or revision of the constitution, thus effectively ending the dispute. Opinion polls showed that a slight majority of South Koreans are opposed to the move, both before and after the ruling.

However, late in 2004, the government announced yet another plan that will allow Seoul to be a capital in name only by retaining the Executive Branch, all Legislature Branch, and Judiciary Branch in Seoul, while moving all other branches of government to Gongju. The question remains unresolved to date.

Source
Cevapla
#3
Diğer Semboller

[Resim: A5pjQX.jpg]

Hor Çiçeği

Her ilkbaharda dağları ve çayırları kaplayan hor çiçeği, yerli bir çiçektir ve Kore halkının umudunu simgelemektedir.

[Resim: rZ7GYN.jpg]

Zelkova

Kendi gücünü korumayı ifade ederken, güzellik, dürüstlük, sadelik, dengeli kalkınma ve kendini koruma anlamlarına da gelmektedir.

[Resim: or1JYm.jpg]

Saksağan

İyi haber sunduğuna inanılan saksağanlar, eğitim ve kültür şehri olan Gongju’nun dostluğunu ve nezaketini vurgulamaktadır.

[Resim: knl5jD.jpg]

Ayı

Ayı, Gongju’nun eski adı Ungjin’in efsanesi ile ilgilidir. Vatandaşların güvenilirliği ve dürüstlüğü anlamına gelmektedir.

Kaynak
Cevapla
#4
Other Symbols

[Resim: A5pjQX.jpg]

Forsythia

Forsythia, which covers mountains and fields every spring, is an indigenous flower and symbolizes the hope of the Korean people.

[Resim: rZ7GYN.jpg]

Zelkova

Its beauty signifies honesty, simplicity, balanced development and self preservation, while its strength signifies self-preservation.

[Resim: or1JYm.jpg]

Magpie

Believed to deliver good news, magpies emphasizes friendliness and politeness of Gongju, the city of education and culture.

[Resim: knl5jD.jpg]

Bear

A bear is related to the myth of Ungjin, the ancient name of Gongju. It signifies trustworthiness and honesty of citizens.

Source
Cevapla
#5
Festivaller

Baekje Kültür Festivali

Baekje Kültür Festivali Kore’de düzenlenen üç büyük kültür festivallerinden birisidir. Bu festival, Baekje döneminin muhteşem kültürünü ve güzel geleneğini koruma ruhu altında her yıl ekim ayında (9-12) Gongju ya da Buyeo’da düzenlenmektedir. Festival, açılış töreni, geçit töreni, Wungjinseong bekçilerinin ayini, Baekje’nin 4 büyük kralını anma töreni, maske geçidi, halk oyunları ve kültürel sanat etkinliklerini içeren yüze yakın etkinlikten oluşmaktadır. Ekim ayında tüm şehir, bir şenlik havasına bürünmektedir.

Gomanaru Festivali

Bu festivalde Woongsin (tanrıça ayı), ayı ve insanın trajik efsanesinin trajik bir karakteri olarak hatırlatılmaktadır. Temmuz ve ağustos ayları arasında düzenlenen festival, geleneksel Kore müziği, oyunu, orkestra, Samulnori (4 enstürmanlı müzik gösterisi) ve simineowool-madang’dan (halk ile toplanma) oluşmaktadır.


Geumgang Uluslar Arası Sanatlar Doğa Festivali

Bu festival, doğa ile uyum içerisindeki sanatla birlikte çalışan bir sanat hareketi sunmaktadır. Her yıl ağustos ve eylül ayları arasında 50 gün boyunca Gongju Kalesi Parkı’nda sanat sergileri, akademik seminerler ve sanat gösterileri düzenlenmektedir.

Ugeumchi Sokak Festivali

Bu festival, Donghak Devrimi’nde savaşan kurbanların anısına her yıl kasım ayında düzenlenmektedir.

Kaynak
Cevapla
#6
Festivals

Baekje Cultural Festival

The Baekje Cultural Festival is one of the three greatest cultural festivals held in Korea. It is held each year in October (9~12), either in Gongju or Buyeo, in the spirit of upholding the fabulous culture and beautiful tradition of the Baekje period. The Festival consists of nearly 100 events, including the opening ceremıny, parade, relief rite of Wungjinseong gatekeeper, memorial ceremony for the 4 great kings of backje, mask parade, folk games ad cultural arts events. In October, the whole city becomes immersed in an festive mood.

Gomanaru Festival

At this festival, Woongsin (bear goddess), the central character of tragic of the tragic legend of bear and human, is remembered. The festival is held between July and August, and is consisted of Korean traditional music, play, orchestra, Samulnori (4 instrument musical performance) and simineowool-madang (gather-around with the citizens).

Geumgang International Arts of Nature Festival

This festival presents an art movement attempting arts in harmony with nature. Every year between August and September, for 50 days, installation art exhibitions, academic seminars and performance arts are introduced at the Gongju Fortress Park.

Ugeumchi Street Festival

This festival is held in November each year in commemoration of holy sacrifice of those who fought in the Donghak Revolution.

Source
Cevapla
#7
Ünlü Kişiler

Gongju ile ilgili ünlü kişiler arasında burada doğan popüler erkek grubu JYJ’in üyesi YoungWoong JaeJoong (Hero olarak bilinir.), profesyonel beyzbol oyuncusu Chan-ho Park ve 2009 yılında çıkış yapan Taegoon yer almaktadır.

Ayrıca,
Chung Un-chan (1948 ~ ) – Eski Güney Kore Başbakanı (2009 ~ 2010)
Park, Seri (1977 ~ ) - Golf oyuncusu (LPGA Hall of Fame)
Park, Dong Jin (1916 ~ 2003) - Sanatçı; Pansori
Ko, Sunny (1986~ ) Popüler Koreli model

**English**

Famous People

Famous people associated with Gongju include member of popular boy band JYJ, YoungWoong JaeJoong (also known as Hero), professional baseball player Chan-ho Park, and 2009 new singer Taegoon who were born there.

Also,
Chung Un-chan (1948 ~ ) - South Korea's Prime Minister (2009 ~ )
Park, Seri (1977 ~ ) - Golf player (LPGA Hall of Fame)
Park, Dong Jin (1916 ~ 2003) - Singer; Pansori
Ko, Sunny (1986~ ) Popular Korean Model

Kaynak / Source
Cevapla
#8
Tanıtımlar için teşekkürler. Smile

WWW
Cevapla
#9
Çok güzel. Kalp Konu için teşekkür ederiz. Onay
[Resim: ZMXZGA.jpg]
Cevapla
#10
Sunum için teşekkür ederiz...Smile

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansWorld
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise