Actor Jung Il Woo is invited to the 4th Korea-Japan friendship Festa

South Korea (대한민국)

Oyuncu Jung Il Woo 4. Kore-Japonya Dostluk Festivaline davet edildi

Kore’yi temsilen oyuncu Jung Il Woo, 8 Nisanda Tokyo Shibuya Public Hall’da yapılacak olan festivale katılacak. Komago’da 1300 yıllık olan Kore Hanedanlığından kalan trene binecek.

Festivaldeki kişilerin dediğine göre “Bu özel trenden yer ayırtmış olması bugüne kadar eşi benzeri olmayan bir davranış. Bu sebeple de Japon basınında geniş yer buldu.”

Jung Il Woo ise “MBC’nin dizisi olan The Moon that Embraces the Sun dizisinde gösterdiğiniz sevgiye ve desteğe çok minnettarım. Böyle anlamlı bir festivale de davet edildiğim için çok mutluyum. Oradaki kişilerle buluşmak ve beraber vakit geçirebilmek için can atıyorum.” dedi.

2008 yılının Nisan ayından beri yapılan bu festivalde tarihi Kore dizileriyle ilgili tanıtımlar da yer alıyor. Ayrıca, iki ülke arasında kültür alışverişi de yapılıyor. Her yıl Koreli ünlü oyuncular da davet ediliyor. Bu yıl ise The Moon that Embraces the Sun dizisiyle Jung Il Woo davet edildi.

Melissaa

Representing Korea, the actor is to attend the festival held at Shibuya Public Hall in Tokyo on April 8. He is slated to board the special train, Meets Komago, which will be running temporarily for the event celebrating the 1300-year anniversary of the army of Corea Dynasty.

A source form the festival says, “Boarding on the special train is unprecedented, and Japanese outlets are showing huge interests to the news that Jung is going to set a milestone.

In response to the invitation as a special guest, Jung said, “I really appreciated sending your love and support to MBC’s series The Moon that Embraces the Sun, I feel happier than ever with the invitation to this meaningful event. I’m looking forward to meeting local people and fans and spending quality time with them.”

The non-profit organization, Japan-Korea Cultural Exchange Council, has held the Korea-Japan Friendship Festa, which has the theme of Korean historical dramas, every year in April since 2008. And it has become one of the major cultural exchange and charity events in Japan with the appearances of popular Korean actors. For 2012, Jung, who had received explosive responses through The Moon that Embraces the Sun, is to stop by the event.

03.04.2012 – korea.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.