Cheong Wa Dae to Accept Surveillance Hearing

South Korea (대한민국)

Cheong Wa Dae İzleme Savunmalarını Kabul Edecek

Siyasi partilerin Başbakanlık Ofisi de dahil izleme skandalları üzerine savunma düzenlemeye karar vermeleri durumunda Devlet Başkanlığı Ofisi de bunu her şekilde kabul edeceğini açıkladı.

Devlet Başkanlığı Sözcüsü Park Jeong-ha salı günü, özel bir danışma araştırması ya da bir açıklama olsun, rakip partilerin öncelikle konuyu tartışması ve bir anlaşmaya varması gerektiğini söyledi. Ana muhalefet Demokratik Birleşmiş Parti, gelecek çarşamba yapılacak parlamento seçimleri sonrasında sivillerin yasa dışı izlenme iddialarına yönelik bir savunma düzenlemeyi önerdi.

Park, Başbakanlık Ofisinin casusluk faaliyetleriyle ilgili açığa çıkarılan 2600 belgenin 2200’ünün bir önceki hükümet döneminde yapıldığını da söyledi. DBP’nin, tüm belgelerin görevli yönetime ait olduğunu bildirerek halkı yanıltması ve gerçekleri çarpıtmasının nedenini sordu.

Sözcü, üst ofisin polisten belli ünlüleri gözetlemesini istediğine dair belgelere işaret eden medya raporlarını da yalanladı. Başkanlık ofisinde bu tür bir belge planlayan veya talimat alan birinin şimdiye dek bulunmadığını da söyledi.

ji-young park

The presidential office says if political parties agree to hold a hearing over the surveillance scandal involving the Prime Minister’s Office, it will accept it in any form.

Presidential spokesman Park Jeong-ha said Tuesday whether it be a special counsel probe or a hearing, rival parties should discuss the matter first and reach an agreement. The main opposition Democratic United Party has proposed a hearing be held to address the allegations of illegal surveillance of civilians after next Wednesday’s parliamentary elections.

Park also said that of the 26-hundred documents disclosed related to the Prime Minister’s Office’s spy activity, 22-hundred were produced under the previous government. He questioned why the DUP is distorting facts and misleading the public by announcing that all the documents are from the incumbent administration.

The spokesman also denied media reports pointing to documents that say the top office ordered the police to spy on certain celebrities. He said no one has been found so far in the presidential office who drafted or was briefed about such a document.

KBS World-3.4.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.