Lee Min Ho cast in his first historical drama, ‘Faith’

South Korea (대한민국)

Lee Min Ho ‘Faith’te Rol Alarak Tarihi Dizi Sektörüne Adım Atıyor

Aktör Lee Min Ho, tarihi dizi ‘Faith’te rol alarak tarihi dizi alanına ilk adımını atacak.

Lee Min Ho, SBS’nin Çarşamba-Perşembe kuşağında yayınlanacak yeni dizisi ‘Faith’te, Kral Gongmin’in muhafızlarından biri olarak Amiral Choi Young’u canlandıracak. Sonradan General Choi olacak.

‘Faith’, modern çağda yaşayan bir kadın doktor ile karşılayan bir Goryeo Hanedanlığı savaşçısı hakkında bir birleşim dizisi. Bu iki karakter, halkı iyileştiren ve gerçekten özen gösteren bir kral olması için Kral Gongmin’e yardım edecek.

Dizinin yapımcılığını, daha önce ‘Sandglass’ ve ‘Eyes of the Dawn’ gibi popüler dizilerde birlikte çalışmış olan senarist Song Ji Na ve yapımcı Kim Jong Hak üstlenecek.

Lee Min Ho, ajansı Starhaus Entertainment aracılığıyla dizi hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Senaryoyu okuduğum anda beni içine çekti ve bir seferde 6. bölüme kadar okudum. Bir imaj değişikliği için zaten tarihi bir dizide rol almak istiyordum. Aradığımı buldum gibi dörünüyor.”

Min-Hee Chang^^

Actor Lee Min Ho will be taking his first step into the sageuk (historical drama) field with his first casting in the historical drama, ‘Faith‘.

In the upcoming SBS‘s Wednesday-Thursday drama, ‘Faith’, which will air around August, Lee Min Ho will act as Admiral Choi Young, as part of King Gongmin’s escort. He later becomes General Choi.

‘Faith’, a fusion sageuk, is about a Goryeo Dynasty warrior who meets a female doctor from the modern times, and together help make a king who will truly care for and heal the people. The drama will be produced by writer Song Ji Na and PD Kim Jong Hak, who’ve worked together to create hit dramas like ‘Sandglass‘ and ‘Eyes of the Dawn‘.

Through his agency, Starhaus Entertainment, Lee Min Ho stated, “Right when I read the script, I was pulled into it and read until part 6 in a dash…As I already like sageuks, and have been looking to appear in a sageuk for an image change, it seems like I’ve found an armor that fits my body.”

03.04.2012 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.