World Bank Chief to Promote S. Korea-Africa Economic Partnership

Dünya Bankası Başkanı G. Kore-Afrika Ekonomik Ortaklığını Destekliyor

Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, Güney Kore’nin Afrika ülkelerinde yatırımını güçlendirmek için önümüzdeki hafta Güney Kore’yi ziyaret edecek.

Dünya Bankası cuma günü, Kim’in Salı günü başlayacak olan üç günlük ziyareti süresince Güney Kore’de Dünya Bankası ofisi açacağını açıkladı.

Kim, Güney Kore ve Afrika arasındaki ekonomik işbirliğini teşvik ile ilgili bir konuşma yapmayı da planlanıyor.

Perşembe günkü basın açıklamasında Kim, birçok Afrika ülkesinin model olarak gördüğü Güney Kore’nin büyük bir gelişmenin başarı hikayesi olduğunu söyledi.

Ayrıca yeni ofisin Dünya Bankası’nın kamu ve özel sektör işlemlerini bir araya getireceğine dair söz verdi, böylelikle aşırı yoksulluğu sona erdirmek ve paylaşılan bir refah oluşturmak için Kore’nin deneyimlerini gelişmekte olan ülkeler ile paylaşabilirler.

Amphitrite

World Bank Group President Jim Yong Kim will visit South Korea next week to strengthen South Korea’s investment in African countries.

The World Bank announced Friday that Kim will open a World Bank office in South Korea during his three-day visit that begins Tuesday.

Kim is also scheduled to deliver a speech on promoting economic cooperation between South Korea and Africa.

In a news release on Thursday, Kim said South Korea is a great development success story which many African countries look to as a model.

He also pledged the new office will bring together the World Bank’s public and private sector side operations, so it can share Korea’s experiences with developing countries to end extreme poverty and build shared prosperity.

30.11.2013 – KBS

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.