S. Korean, Japanese Lawmakers Reaffirm Murayama Statement

Güney Kore veJaponya Milletvekilleri Murayana Bildirimini Yenilediler

Güney Kore ve Japonya milletvekilleri yıllık toplantılarını ve kendi tarihlerinde ortak anlayış oluşturma çabalarını hızlandırmaya karar verdiler.

36. Güney Kore, Japonya Parlamenterleri Tokyo Birliği Toplantısında iki tarafın milletvekilleri ortak bir bildiri benimseyerek, ikili ortaklığın güçlendirilmesi için çağrıda bulundular.

Açıklama da ayrıca, Asya’daki savaş ve saldırganlıktan dolayı Japonya ile özür manasında 1995 Murayama Bildirimi yenilendi.

Özür dilenen açıklama ayrıntılarında şu şekle satır içeriyor: ‘Japonya’nın sömürgeci müdahaleleri önemli sıkıntılara sebep oldu ve birçok Asya ülkesi için büyük acıya sebep oldu.’

Milletvekilleri ayrıca Güney Kore, Çin ve Japonya ile ortak bir tarih kitabı oluşturma yönünde çalışmalar için makamlar teşvik edildi.

Ancak toplantıda katılımcılar, Japonya’nın çok çetrefilli konuları olan savaş seks köleliği, zorla çalıştırma ve toplu öz savunma hakkı gibi konulara hiç dokunmadılar.

First Genius

South Korea and Japan’s lawmakers held their annual meeting and agreed to step up efforts to form common understanding of their history.

At the 36th South Korea-Japan Parliamentarians’ Union in Tokyo on Friday, the two sides’ lawmakers adopted a joint statement and called for strengthening their bilateral partnership.

The statement also reaffirmed the 1995 Murayama Statement which served as Japan’s apology for its wartime aggression in Asia.

The apologetic statement contains a line that says, “Japan’s colonial invasions caused significant pain and suffering for many Asian countries.”

The lawmakers also agreed to urge their administrations to work toward creating a joint history textbook of South Korea, China and Japan.

However, the meeting participants did not touch on thorny issues, including Japan’s wartime sex slavery, forced labor and its pursuit of the right to collective self-defense.

30.11.2013 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.