The Day Before Seollal: Busy with Preparations!

Seollal’dan Önceki Gün: Hediyeler, Seyahat Düzenlemeleri ve Yiyecekler

Seollal, özellikle hediye, yolculuk ve yiyecekler açısından bir sürü hazırlık gerektirir. Seollal’e yakın günlerde atalara yapılan ayinler ve hediyeleri satın almak gibi yapılacak pek çok şey için mağazalarda ve pazarlarda kalabalıklar görülebilir. Seollal için ana yemek tteokguk (pirinç keki çorbası) idir. Diğer örnek yemekler ise galbijjim (kızarmış küçük kaburga), japchae (sotelenmiş sebzelerle bardakta erişte), krep, hangwa (geleneksel tatlılar ve çerezler), bunların yanı sıra da taze sebzeler, et ve balık çeşitleri ile yapılan bir düzine yan yemek vardır.

Seyahat düzenlemeleri, özellikle evden uzakta olanlar için Seollal hazırlıklarının diğer önemli parçalarından biridir. Bir çok kişi tren ile yolculuğu seçmektedir ve yollardaki yoğun trafikten dolayı iki katına çıkabilecek süreyi önlemek için de önceden uygun biletleri rezerve etmektedir. Evlerinden uzakta olan birçok insan aynı zamanda ailelelerini ziyaret etmek istedikleri için, Seollal zamanında bilet rezerve etmek kolay değildir. Bu yüzden de otobüs veya araba ile de yolculuk eden bir çok kişi vardır. İnsanların çoğu yaşadıkları büyük şehirlerden ayrılıp ailelerini ziyaret ederken, yeni bir trendin gelişmesiyle aileler çocuklarının yaşadıkları büyük şehirleri ziyaret etmeye başlamışladır. Böylece daha daha az kalabalık ve daha rahat ziyaretler meydana gelmiştir. Her iki şekilde de, Seollal sırasındaki eve yolculuk stresli olduğu kadar heyecan verici de olabilir.

Popüler Seollal Hediyeleri Nelerdir?

En popüler Seollal hediyeleri mağaza hediye çekleri ve nakit paradır. Aileler için popüler hediyeler ginseng, bal, sağlık ürünleri ve masaj koltuklarıdır. Diğer yaygın hediyeler ise şampuan, sabun, diş macunu gibi banyo malzemeleri ve ton balığı, hangwa, kurutulmuş balık ya da meyvelerden oluşan hediye sepetleri / setleridir.

İnsanlar Ataları İçin Yaptıkları Ayinlere Nasıl Hazırlanıyorlar?

Yiyecekler, Seollal süresince çok ciddiye alınan konulardandır. Aileler, Seollal’ den önceki günlerinde hem atalarına sunulacak hem de aileye servis edilecek yiyecekleri hazırlamakla vakit geçirirler. Bir çok Koreli ayin sırasında kullanılan gıdaların tatlarının ve görünümlerinin atalarının memnuniyet düzeyini belirlediğine inanır ve bu yüzden onları hazırlarken büyük bir özen gösterirler. Yiyecekleri hazırlama geleneksel olarak aile içinde kadının görevi olsa da, birçok aile bugünler de aile üyeleri arasında iş bölümü yapmakta ya da sadece tatilde yiyecek ve içecek sağlayan hizmetleri kiralamaktadır.

Çeviri: esra_kjm

English

The Day Before Seollal: Busy with Preparations!

Seollal demands a lot of preparation, especially in terms of gifts, traveling, and food. As there are many things to purchase for the ancestral rites and gifts, it is usually very crowded in department stores and markets during the days leading up to Seollal. The main dish for Seollal is tteokguk (rice cake soup), with other representative dishes being galbijjim (braised short ribs), japchae (glass noodles with sautéed vegetables), pancakes, hangwa (traditional sweets and cookies), as well as a dozen other side dishes made with various kinds of fresh vegetables, meat and fish.

Another crucial part of preparing for Seollal, especially for those far from home, is travel arrangements. Many choose to travel by train, and reserve tickets well in advance in order to avoid heavy traffic on the roads that can often double standard travel time. Since many people who are away from their homes want to visit their families at the same time, reserving tickets during Seollal is not easy, resulting in many people traveling by car or bus. As most people are trying to leave big cities to visit their family, a recent trend has developed where more parents are visiting their children living in the larger cities as it is more convenient and less crowded. Either way, the journey home during Seollal can be just as exciting as it is stressful.

What Are Some Popular Seollal Gifts?

The most popular Seollal gifts are department store gift cards and cash. Popular gifts for parents are ginseng, honey, health products, and massage chairs. Other common gifts include toiletries such as shampoo, soap, toothpaste, etc. and gift baskets/sets composed of Spam, tuna, hangwa, dried fish or fruits.

How Do People Prepare Food For the Ancestral Rites?

Food during Seollal is taken very seriously. Families spend the entire day before Seollal preparing food to be used as offerings to ancestors as well as to be served to the family. Many Koreans believe that the taste and appearance of ritual foods determines their ancestors’ level of satisfaction, and thus prepare them with great care. While food preparation has traditionally been the job of the women in the family, more families today divide up the responsibilities among their members equally or simply hire holiday catering services.