Samsung To Pay 360 Billion Won to Taean Residents Affected by 2007 Oil Spill

Samsung, 2007’deki Petrol Sızıntısından Etkilenen Taean Sakinlerine 360 Milyar Won Ödeyecek

 

Samsung Heavy Industries, 2007 yılında meydana gelen petrol sızıntısından etkilenen Taean bölgesi sakinlerine 360 milyar won zarar tazminatı ödeyecek.

Cuma günü özel bir komite ve Samsung yetkilileri, Perşembe günü, petrol sızıntısı ile ilgili bir toplantı yaptıklarını ve etkilenen Taean sakinlerine ödenecek tazminat miktarı üzerinde anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Son anlaşmaya göre, Samsung Heavy Industries, 290 milyar bir götürü ödemesi ve bölgesel projeler için 20 milyar won harcayacak. Şirket, zaten bölge sakinleri için 50 milyar won ödemişti.

Komite, tazminat planını oylamaya koymak için 28 Kasım’da tam bir toplantıya çağırdı.

Aralık 2007’de şirkete ait vincin, Taean’ın kıyılarındaki bir petrol tankerine çarpışması sonucu ülkenin en kötü petrol sızıntısı meydana gelmişti.

 

KHJ-Kolik

 

Samsung Heavy Industries will pay 360 billion won in damage compensation to the residents of the area affected by the Taean oil spill in 2007.

A special committee on the oil spill said Friday it held a meeting on Thursday with Samsung officials and the affected Taean residents and reached an agreement on the compensation amount.

Under the latest accord, Samsung Heavy Industries will pay a lump sum of 290 billion won and spend 20 billion won for regional projects. The company had already paid 50 billion won to the residents.

The committee will convene a full session on November 28th to put the compensation plan to a vote.

The oil spill – the nation’s worst – was caused when a crane barge owned by the company collided with an oil tanker off the coast of Taean in December 2007.

 

KBS GLOBAL – 23.11.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.