S. Korea to submit claim on East China Sea shelf to U.N. this year

South Korea (대한민국)

G. Kore Bu Yıl BM’den Doğu Çin Denizi’nde Kıta Sahanlığı Talep Edecek

Güney Kore bu yıl içinde Birleşmiş Milletler komisyonuna Doğu Çin Denizi’ndeki kıta sahanlığının uzun bir bölümü için başvuruda bulunmaya karar verdi. Hükümet, Pazar günü yaptığı açıklamada kendine has ekonomik bölgelerin kapsamı üzerinde Çin ve Japonya ile olan anlaşmazlıklarını da alevlendireceğinin beklendiğini de açıkladı.

Hükümet yetkilileri, komisyona başvurularında, Kıta Sahanlığı (CLC) Sınırlarının ülkenin yasal münhasır ekonomik göstergelerinde mevcut olan 200 deniz mili ötesine uzanması gerektiğini iddia edeceklerini belirttiler.

Michiru

South Korea has decided to submit a claim to an extended portion of the continental shelf in the East China Sea to a United Nations commission within this year, the government said Sunday, a move expected to rekindle its dispute with China and Japan over the extent of their respective exclusive economic zones.

The submission to the Commission on the Limits of the Continental Shelf (CLCS) will claim that the country’s statutory exclusive economic zone stretches beyond the current 200 nautical miles, government officials said.

03.07.2011(Yonhap)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.