S. Gyeongsang Governor Joins DUP

South Korea (대한민국)

Güney Gyeongsang Valisi DBP’ye Katıldı

Güney Gyeongsang Eyalet Başkanı Kim Du-kwan ana muhalefet Demokratik Birleşmiş Parti’ye katıldı.

Kim perşembe günü Ulusal Meclis’te düzenlenen bir basın konferansında, ana muhalefet partisinin kendini bilfiil yenilediğini ve muhalefet güçlerinin anlaşmasına ön ayak olduğunu söyledi.

Vali, kendini yenilemenin ve muhalefetle işbirliği yapmanın DBP’nin bu yılki genel ve başkanlık seçimlerini kazanmasının ve basit, insan canlısı bir parti olmasının tek yolu olduğunu söyledi.

Kim, ana muhalefet partisinin genel seçimler için diğer muhalefet Demokratik İlerici Partinin Alman usulü parti listesi formülünü ve tek adayları artırmak için seçim bölgelerini düzenlemeyi kabul etmeyi düşünmesi gerektiğini de söyledi.

Parti reformunu gerçekleştirmek için DBP’nin sadece yapısını ve değerlerini gözden geçirmemesi fakat daha da önemlisi kadrosunu gözden geçirmesi gerektiğini de ekledi.

ji-young park

South Gyeongsang Province Governor Kim Du-kwan has joined the main opposition Democratic United Party.

Kim said in a news conference held at the National Assembly Thursday that the main opposition party must actively reform itself and take the initiative for the alliance of opposition forces.

The governor said self-reform and allying the opposition are the only ways for the DUP to win this year’s general and presidential elections and to create an ordinary, people-friendly government.

Kim also said the main opposition party should consider accepting the minor opposition United Progressive Party’s proposals for a German-style party roster formula for the general elections and the adjustment of constituencies to put up single candidates.

He added that in order to achieve party reform, the DUP must not only overhaul its structure and values but also and more importantly overhaul its personnel.

KBS World-16.2.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.