Ruling Party Warns against Illegal Activity during Election Period

South Korea (대한민국)

İktidar Partisi Seçim Döneminde Yasadışı Etkinlikler Konusunda Uyarıda Bulundu

İktidardaki Saenuri Partisinin acil liderlik komitesi başkanı Park Geun-hye, eğer herhangi bir yasadışı etkinlikte yer aldıkları ortaya çıkarsa genel seçim adaylarının diskalifiye olacağını bildirdi.

Park perşembe günkü acil durum konseyi toplantısı sırasında, iktidar partisi için genel seçim amacının yalnızca zafer değil aynı zamanda halkın güvenini tekrar kazanmak olduğunu söyledi.

Bu sırada, eski temsilciler Lee Gyu-taek ve Um Ho-sung iktidar partisine tekrar katıldılar. Her ikisi de 18. Ulusal Mecliste görev yapmak için eski Büyük Ulusal Parti tarafından aday gösterilmemelerinden sonra Park öncesi grup oluşturmak için uğraştı.

İktidar partisi acil durum konseyi sözcüsü Hwang Young-chul, Lee ve Um’un da içlerinde bulunduğu partiye tekrar katılmak için başvuran toplam 29 adaydan 26’sını partinin onayladığını bildirdi.

ji-young park

The leader of the ruling Saenuri Party’s emergency leadership committee, Park Geun-hye, has called for the disqualification of general election candidates if its discovered they were involved in any illegal activity.

Park said during an emergency council meeting Thursday that the purpose of the general elections for the ruling party is not mere victory but also regaining the public’s trust.

Meanwhile, former representatives Lee Gyu-taek and Um Ho-sung have rejoined the ruling party. Both men tried to form a pro-Park faction after failing to be nominated by the former Grand National Party to run for the 18th National Assembly.

Ruling party emergency council spokesman Hwang Young-chul announced that the party has approved 26 of the total 29 representatives who applied to rejoin the party, including Lee and Um.

KBS World-23.2.2012

http://img850.imageshack.us/img850/4717/120223kw59.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.