DUP Leader Hopes to Win Majority in General Elections

South Korea (대한민국)

DBP Lideri Genel Seçimlerde Çoğunluk Sağlamayı Bekliyor

Ana muhalefet Demokratik Birleşmiş Partinin başkanı Han Myung-sook, Nisan genel seçimlerinde parlamento koltuklarının çoğunu kazanma ümitlerini dile getirdi.

Perşembe günü Seoul’de Kore Yayıncılık Gazeteciler Kulübü’nün ev sahipliği yaptığı bir seminerde Han, kişisel dileği DBP’nin çoğunluk kazanması iken, DBP için öncelikli amacının Ulusal Mecliste 1 numaralı parti olmak olduğunu söyledi.

Han, partisinin çoğunluk kazanması gerektiğini söyledi. Dört nehir restorasyonu ve ahlaksızlık olaylarında olduğu gibi DBP’nin elinden gelenin en iyisini yapacağını fakat bunun kolay bir seçim olmayacağını söyledi.

Başkan, genel seçimler öncesinde iktidar partisini destekleyip muhalefet partisini kötülediği için devlet başkanı Lee Myung-bak’ı eleştirerek devam etti. Devlet başkanının siyasi olarak objektif kalması zorunluluğuna rağmen Lee’nin hareketini siyasi müdahale ve seçim müdahalesi olarak adlandırdı.

ji-young park

Chairwoman Han Myung-sook of the main opposition Democratic United Party has expressed hope of winning a majority of seats in parliament during the April general elections.

During a seminar hosted by the Korea Broadcasting Journalists Club in Seoul on Thursday, Han said her number one goal is for the DUP to become the number one party at the National Assembly, while her personal wish is for the DUP to win a majority.

Han said her party has to win a majority , such as the four river restoration project and corruption, She said the DUP will do its best but it won’t be an easy election.

The chairwoman went on to criticize President Lee Myung-bak for supporting the ruling party and denouncing the opposition party ahead of the general elections. She called Lee’s action political and electoral intervention, despite the president’s obligation to stay politically neutral.

KBS World-23.2.2012

http://img208.imageshack.us/img208/2216/120223kw46.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.