Rival Parties to Launch 6-Member Council

Rakip Partiler 6 Üyeli Konsey Oluşturacak

Rakip partiler, başkanlık seçimleri sırasında yapılan ortak seçim vaatlerini yerine getirmek için altı üyeli bir konsey oluşturmaya karar verdi.

İktidardaki Saenuri Partisi’nin politika komitesi başkanı Na Seong-lin ve ana muhalefetteki Demokratik Birleşik Parti politika komitesi başkanı Byun Jae-il, her ay görüşecek bir konsey kurulmasını kabul etti.

Konsey, iki partinin genel başkanları, parti grup başkanları ve politika komitesi başkanlarından oluşacak.

Konsey insanların geçimine ilişkin politika vaatlerini görüşmek üzere çarşamba günü ilk toplantısını yapacak. Siyasi reform, ekonomik demokratikleşme ve ek bütçe konuları gibi diğer gündem konuları daha sonra görüşülecek.

akgbe

Rival parties have agreed to launch a six-member council to discuss fulfilling their common campaign pledges made during the presidential election.

Acting chief of the ruling Saenuri Party’s policy committee Na Seong-lin and main opposition Democratic United Party policy committee chief Byun Jae-il agreed on Monday to form the council that will meet on a monthly basis.

The council will comprise the two parties’ chairmen, floor leaders, and policy committee chiefs.

It will hold its first meeting on Wednesday to discuss policy pledges regarding the people’s livelihood. Other agenda include political reform, economic democratization and supplementary budget.

KBS World-01.04.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.