By-election Districts Finalized

Ara Seçim Bölgeleri Tamamlandı

24 Nisan ara seçimlerinde üç milletvekili, iki yerel yönetim başkanı ile dört eyalet ve üç belediye meclis üyesi dahil olmak üzere yedi yerel meclis üyesi seçilecek.

Seoul’deki Nowon, güney liman kenti Busan’daki Yeongdo ve Güney Chungcheong Eyaleti Buyeo ve Cheongyang’da üç meclis sandalyesi için seçim yapılacak.

Eyalet meclis üyeleri, Gyeonggi, Kuzey ve Güney Gyeongsang eyaletlerinde seçilecek. Yeni belediye meclis üyeleri ise Seoul Gyeonggi Eyaleti ve Busan’da seçilecek.

akgbe

The by-elections on April 24th will elect three lawmakers, two heads of local government and seven local assembly members including four provincial and three municipal councilors.

The three parliamentary seats up for grabs are in Nowon district in Seoul, Yeongdo district in the southern port city Busan, and the Buyeo and Cheongyang constituency of South Chungcheong Province.

Provincial councilors will be elected in Gyeonggi and North and South Gyeongsang provinces and new municipal councilors will be chosen in Seoul, Gyeonggi Province and Busan.

KBS World-01.04.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.