Rain to Promote His 6th Album Globally Through LG Electronics + LG Display

Rain, LG Electronics ve LG Display Sayesinde 6. Albümünü Dünya Çapında Tanıtacak

Rain, 6. albümünü LG ile dünya çapında tanıtacak!

LG aslında bu kez Rain’in geri dönüşü için kendisi el attı. Teknoloji devi, Rain’in ayrıntılı dans hareketlerinin en iyi kalitede kaydedilmesine olanak sağladı. “30SEXY” ayrıca, son moda synthesizer hip hop davul ritimleri için 4K Ultra UHD Sound’da da kaydedildi.

Ama sadece bu da değil! “30SEXY” klibi, 7-10 Ocak tarihleri arasında Las Vegas’ta düzenlencek ‘2014 CES Fuarı’nda gösterilecek. Böylece, dünyanın en büyük ev elektronik ürünlerinin sergilendiği etkinlik olan ‘CES Fuarı’na dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler Rain’in klibini izleme imkanı bulacak.

Min-Hee Chang^^

Rain will be promoting his 6th album globally with LG!

LG actually had a big hand themselves in Rain’s comeback this time around. Their latest technology allowed Rain’s detailed dance moves to be recorded in the best quality. “30SEXY” itself was also recorded in the 4K Ultra UHD Sound for the best trendy synthesizer hip hop drum beat.

But that’s not all! His “30SEXY” music video will be playing in Las Vegas from January 7 to the 10th at the ‘2014 CES Show’. The ‘CES Show’ is the biggest home electronics showcase event in the world, so visitors from all over the world will be able to see Rain’s MV. Not only that, but the MV will be played on LG store billboards globally.

07.01.2014 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.