Park Vows to Strongly Deal with N. Korean Nuke Threats

Park K. Kore’nin Nükleer Tehditleriyle Kesinlikle Başa Çıkacağına Söz Verdi

Devlet Başkanı Park Geun-hye, Güney Korelilerin başlarına dayanan nükleer silahla yaşamayacağını söyleyerek hükümetin Kuzey Kore’nin provokasyonlarıyla kuvvetli bir şekilde ilgileneceğini belirtti.

Park salı günü başkanlık ofisinde yerel dini liderler için düzenlediği öğle yemeği sırasında, nükleer silahlara sahip olmanın bütün problemleri çözmeyeceğini ve nükleer silahların sadece Kuzey’in dünyada dışlanmasına yol açacağını söyledi.

Başkan, Kuzey Kore’nin dış dünyaya açılması ve insanlarına iyi davranması konusunda yardımcı olmak için dini liderleri daha fazla rol üstlenmeye davet etti. Dini organizasyonların sivil değişmeler aracılığıyla Kore Yarımadası’na barış getirmek için çok çalıştığını söyledi.

Ülkenin en büyük Budist cemaati Jogye Order’ın saygıdeğer Jaseung’u, başkanın göreve başlama konuşmasında açıkladığı ekonomik düzelme, halkın mutluluğu ve kültürel refah hedeflerine başarıyla ulaşmasını diledi.

Jaseung, dini liderlerin Park’ın başarılı bir başkan olmasına yardımcı olmak için aktif şekilde iş birliği yapacaklarını da söyledi.

primadonna

President Park Geun-hye says the government will strongly deal with North Korea’s provocations, saying South Koreans cannot live with nuclear weapons on their heads.

During a luncheon with local religious leaders at the presidential office on Tuesday, Park said the possession of nuclear weapons does not resolve all problems and nuclear weapons will only lead to the North’s isolation in the world.

The president asked the religious leaders to play greater roles to help North Korea open up to the outside world and take better care of its people. She said religious organizations have worked hard to bring peace to the Korean Peninsula through civilian exchanges.

Venerable Jaseung of the nation’s largest Buddhist sect Jogye Order hoped that the president will achieve her policy goals of economic recovery, happiness of the people, and cultural prosperity as announced in her inaugural address.

Jaseung also said that religious leaders will actively cooperate to help Park become a successful president.

19.03.2013 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.