Oak Joo Hyun Returns to Music with Release of ‘Reflection’ Mini Album

Oak Joo Hyun ‘Reflection’ Mini Albümünün Yayınlanmasıyla Müzik Sahnesine Geri Döndü

Eski Fin.K.L üyesi ve müzikal tiyatro oyuncusu Oak Joo Hyun, yıllar sonra ‘Reflection‘ isimli ilk mini albümünün çıkışıyla müzik sahnesine resmi olarak geri döndü!

Şarkıcı geçen ay, önceden yayınlanan şarkısıyla geri dönüşü hakkında bir ipucu vermişti ve şimdi bekleyen sevenleri için birkaç şarkı daha yayınladı.

Albüm, hayatı yansıtan temalara sahip olan ve besteci Jung Suk Won, Shin Jae Hong ve söz yazarı Kim Eana’nın çalışmalarının yer aldığı 4 şarkıdan oluşuyor.

Bir temsilci, “Oak Joo Hyun’un albümü aşk, kendine güven ve aile temaları etrafında dönüyor,” dedi. “Müzik aracılığıyla hayatı boyunca hissettiği birçok duyguyu ifade etti.”

primadonna

Former Fin.K.L member and musical theatre actress Oak Joo Hyun has officially returned to the music scene with the release of her first mini album in years, ‘Reflection‘!

The singer hinted at her comeback through her pre-release, which was revealed last month, and now has a few more songs out for all the fans who have waited.

The album includes four songs, featuring works by composers Jung Suk Won, Shin Jae Hong, and lyricist Kim Eana that all revolve around the theme of reflecting on life.

“Oak Joo Hyun’s album revolves around themes of love, ego, and family,” said a representative previously. “She expressed through music the various emotions she has felt throughout her life.”

28.02.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.