The Nuts Returns as a Brand New Duo with a Teaser for “Love Note”

The Nuts “Love Note”un Tanıtımıyla Yepyeni Bir İkili Olarak Geri Dönüyor

Oyuncu ve şarkıcı Ji Hyun Woo’nun askerlik hizmeti sebebiyle gruptan ayrılmasının ardından, The Nuts yepyeni bir ikili olarak yeniden kendini bulmak için müzisyenler Jung Yi Han ve Kim Sung Gyeol’dan yardım istedi!

The Nuts resmi olarak üç üyeden oluşuyordu, fakat orijinal üyelerin ayrılmasıyla Jung Yi Han ve Kim Sung Gyeol ikili olarak grubun adını yaşatmak için görevi devralacak.

Bazılarınızın önceden DreamT Entertainment ile çalışan ONCE grubundan Lime olarak hatırlayabileceği Yi Han gitarist ve Sung Gyeol da basçı olacak. Jung Yi Han ve Kim Sung Gyeol vokalistlik de yaparak çok yönlü müzisyenler olduklarını kanıtlayacak.

İkili, çıkış parçası “Love Note” olan ‘Rebirth‘ isimli single’ının yayınlanması ile The Nuts’ın geri dönüşü için başlama vuruşunu yaptı.

primadonna

After losing actor and singer Ji Hyun Woo to military service, The Nuts has sought help from musicians Jung Yi Han and Kim Sung Gyeol to reinvent themselves as a brand new duo!

The Nuts formally consisted of three members, but with the leave of the original members, Jung Yi Han and Kim Sung Gyeol will pick up the pieces as they continue the name of the band as a duo.

Yi Han, whom some of you might remember as Lime from ONCE – a group previously under DreamT Entertainment, will be the guitarist while Sung Gyeol will be on the bass. The two will both be serving as vocalists as well, proving to be well-rounded musicians.

The duo has kicked off The Nuts return with the release of a single, appropriately titled ‘Rebirth‘, which includes “Love Note” as its title track.

28.02.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.