Nation’s Fertility Rate Above 1.3 in 2012

Ülkenin Doğurganlık Hızı 2012’de 1.3’ün Üstüne Çıktı

Güney Kore’nin doğum oranı, on yıl içinde ilk kez kritik bir eşiği geçti.

Doğum oranı ve yaşlanan toplum üzerine başkanlık komisyonu, başkanlık ofisinde bu yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. Ülkenin toplam doğurganlık hızının geçen yıl kadın başına 1.3 çocuk kritik seviyesini aştığını açıkladı.

Doğurganlık hızı, bir kadının hayatı boyunca dünyaya getirmesi beklenen ortalama çocuk sayısıdır. Güney Kore’nin doğurganlık hızı 2001 yılında 1.3’ün altına düştü ve bir kere 1.08’in bile altına düşmüştü.

Kasım ayındaki nüfus verileri bu ayda 38 bin 400 bebeğin doğduğunu gösterdi. Bu sayı, bir önceki yıln aynı ayına bakıldığında 11 bin daha fazla.

Başkanlık komitesi, 2010 ve 2011 yıllarındaki evliliklerin daha yüksek bir sayıya ulaşmasını bu yılların burçlara göre uğurlu kabul edilmesine bağladı.

akgbe

South Korea’s birthrate has crossed a critical threshold for the first time in eleven years.

The presidential commission on birth rate and aging society held its first meeting this year at the presidential office Friday. It says the nation’s total fertility rate last year is believed to have risen above the critical level of one-point-three children per woman.

The fertility rate is the average number of children expected to be born to a woman during her lifetime. South Korea’s fell below one-point-three in 2001 and once even plunged to one-point-zero-eight.

Population data in November show that 38-thousand-400 babies were born this month, eleven-hundred more from the same month the previous year.

The presidential committee attributes the jump to a higher number of marriages in 2010 and 2011 as those years were considered auspicious according to the zodiac sign.

KBS World-25.01.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.