6 Reports on N. Korea Sanction Violations Filed in 2012

2012’de K. Kore Yaptırım İhlalleri ile İlgili 6 Rapor Kaydedildi

Kuzey Kore’ye karşı BM yaptırımlarını ihlal ettiğinden kuşkulanılan altı rapor, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunuldu.

1718 Kararları uyarınca kurulan ve bu yüzden “1718 komitesi” olarak adlandırılan Kuzey Kore’ye yaptırımlar üzerine Güvenlik Konseyi komitesi, bu ayın başlarında olağan raporunu yayınladı. Rapor, ismi verilmeyen bir ülkenin ocak ayında Kuzey Kore’ye lüks mallar ihracatı yasağını üç kez ihlal ettiğini açıkladı. Bu ülkenin nisan ayında da Kuzey’e ikinci el bilgisayar ve ilgili ekipmanları ihraç ettiği tespit edildi.

Başka bir ülkenin de mayıs ayında komünist devlete, kullanılmış bilgisayar ve Mercedes Benz de dahil olmak üzere ikinci el araba sevkiyatı yaptığı bildirildi.

BM raporu, mayıs ayında Güney Kore’nin Busan Limanı’nda demirleyen bir gemiden 455 grafit silindir ele geçirildiği olayın detaylarını da açıkladı.

akgbe

UN member states submitted a total of six reports last year to the United Nations Security Council regarding suspected violations of UN sanctions against North Korea.

The Security Council committee on North Korea sanctions that was established pursuant to Resolution 1718 and thus called the “1718 committee” released its regular report earlier this month. The report says that in the case of one unnamed country, it violated a ban three times last January on exporting luxury goods to North Korea. This country was also found to have exported secondhand computers and related equipment to the North in April.

Another country reportedly shipped used computers and cars including two used Mercedes Benzes to the communist state over two occasions in May.

The UN report also details an incident when 455 graphite cylinders were seized from a vessel docked during a stopover at South Korea’s Busan Port in May.

KBS World-25.01.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.