National Assembly Approves Budget 2013

Ulusal Meclis 2013 Bütçesini Onayladı

Ulusal Meclis salı günü erken saatlerde, hükümetin 2013 yılı için 342 trilyon wonluk (321.73 milyar dolar) bütçesini onayladı.

Ülkenin iktidar ve muhalefet partilerinin başkan seçilen Park Geun-hye’nin yardım vaatleri için fon yolları konusunda anlaşması üzerine, gecikmiş onay yeni yıla girdikten altı saat sonra geldi.

Bütçe, hükümetin önerisinden yaklaşık 500 milyar daha az. Bütçe onayı ile, gelecek yönetimin beş yaşına kadar çocuğu olan tüm aileler için ücretsiz çocuk bakımı gibi refah programlarını uygulaması mümkün olacak.

akgbe

The National Assembly approved the government’s 342 trillion won (US$321.73 billion) budget for 2013 early morning on Tuesday.

The belated approval came six hours after the new year began as the nation’s ruling and opposition parties managed to agree on ways to fund President-elect Park Geun-hye’s welfare pledges.

The budget is about 500 billion won short of 342-point-five trillion won in the government proposal. With the budget approval, the incoming administration would be able to launch such welfare programs as free childcare for all households with children up to five years old.

KBS World-01.01.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.