Moon Jae-in Unveils Policies on Welfare of Military

Moon Jae-in Ordunun Refahı Üzerine Politikalarını Açıkladı

Ana muhalefetteki Demokrat Birleşik Parti’nin (DBP) başkan adayı Moon Jae-in, ülkenin savunmasını ve güvenliğini artırmak için daha güçlü bir askeriye oluşturmaya söz verdi.

Moon, orduyu güçlendirmek ve askerlerin refahını artırmak için salı günü bir basın toplantısı sırasında politikalarını açıkladı.

Moon, zorunlu askerlik hizmetini 3 ay azaltmayı ve askerlerin aylık ücretini iki kat arttırmayı vaat etti.

DBP adayı, Goyang, Uijeongbu ve Seongnam da dahil olmak üzere Gyeonggi Eyaleti’ndeki yedi şehri ziyaret etti ve seçmen desteği kazanmak için başkent bölgesinin çevresinde kampanyasına devam etti.

Muhalefet partisi, iktidardaki Saenuri Partisi adayı Park Geun-hye’nin pazartesi günü başkanlık yarışı üzerine ikinci bir TV tartışmasında yetmezliğini açıkladığını söyledi.

DBP seçim komitesinin kıdemli danışmanı Chung Sye-kyun, Park’ın yanlış ifadesinin yeterliliği ve yetenekleri ile ilgili sorular gündeme getirdiğini söyledi.

akgbe

Main opposition Democratic United Party (DUP) contender Moon Jae-in has vowed to make a stronger military to enhance the country’s defense and security.

Moon on Tuesday announced policies during a news conference Tuesday to strengthen the army and improve soldiers’ welfare.

Moon pledged to reduce the mandatory military service by three months and double the enlisted soldiers’ monthly wage.

The DUP candidate stumped around the capital region to win voter support, visiting seven cities in Gyeonggi Province including Goyang, Uijeongbu and Seongnam.

The opposition party said that ruling Saenuri Party contender Park Geun-hye revealed her insufficiency in the second TV debate among presidential contenders on Monday.

Senior advisor to the DUP election committee, Chung Sye-kyun said that Park’s misstatement in the debate raised questions about her qualifications and competency.

KBS World-11.12.12

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.