Gov’t Enhances Diplomatic Efforts to Block NK Launch

Hükümet K. Kore’yi Engellemek için Diplomatik Çabaları Arttırıyor

Hükümet, Kuzey Kore’nin uzun menzilli roket fırlatma planını engellemek için diplomatik çabaları arttırıyor.

Seoul’de bir hükümet yetkilisi, Güney Koreli yetkililerin Kuzey’in füze fırlatmadan vazgeçirilmesi için işbirliği yollarını görüşmek üzere Rusya’nın altılı nükleer görüşmeler baş temsilcisi Igor Morgulov ile buluşacağını açıkladı. Rus temsilci çarşamba günü Güney Kore’yi ziyaret edecek.

Rusya daha önce, Kuzey’in planladığı füze fırlatma üzerine duyduğu üzüntüyü ifade etmişti ve gözden geçirmesi için Pyongyang’a çağrıda bulunmuştu.

Çok Taraflı ve Küresel İşler için Bakan Yardımcısı Kim Bong-hyun, BM Güvenlik Konseyi’nde konuyla ilgili Seoul ve Pekin arasındaki işbirliğini görüşmek üzere önümüzdeki hafta Çin’i ziyaret etmeyi planlıyor.

akgbe

The government is enhancing diplomatic efforts to block North Korea’s plan to launch a long-range rocket.

A government official in Seoul said on Tuesday that South Korean officials will meet with Russia’s chief envoy to the six-party nuclear talks Igor Morgulov to discuss ways to cooperate in persuading the North to drop its launch. The Russian envoy will visit South Korea on Wednesday.

Russia issued a statement earlier to express regret over the North’s planned launch and urge Pyongyang to reconsider.

Meanwhile, Deputy Minister Kim Bong-hyun for Multilateral and Global Affairs plans to visit China next week to discuss cooperation between Seoul and Beijing on the matter at the U.N. Security Council.

KBS World-11.12.12

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.