Market Cap of Top 10 Groups Nears 60%

South Korea (대한민국)

En İyi 10 Grubun Piyasa Değeri %60’a Yaklaşıyor

Ülkenin en iyi 10 holdinginin borsa fiyatı ile toplam hisse değerleri ülkenin menkul kıymetler borsasında toplamda %60’a yaklaştı ve bu yıl daha da artması bekleniyor.

Kore Borsası, mevduatlar yönünden en iyi şirket gruplarına ait listelenen firmaların piyasa değerlerini araştırdıklarını söyledi. Borsa, söz konusu firmaların piyasa değerlerinin, 737.2 trilyon wona yaklaşan geçen yıldan itibaren en son 30 Nisanda %14.7 arttığını belirtti.

Toplam piyasa değerindeki hisse payları da, geçen yılki %59.2’ye oranla %3.2 daha yüksek.

Ayrı bir grup olarak, Samsung’un piyasa değeri, %25’le en çok bu yıl büyüdü. Bunu, Hyundai Motor %17, Hanjin Grup %10.4, Hyundai Ağır Sanayi %9.8, SK %9.6 ve GS %3’lük bir büyümeyle izledi.

Uzmanlara göre bu artış, hisse senetleri fiyatlarındaki genişleme açıklarından dolayı büyük ve küçük şirketler arasındaki kutuplaşmanın büyümesini yansıtıyor.

kanade

The market capitalization of the nation’s top ten conglomerates is expected to grow even more this year and has already neared 60 percent of the total on the domestic stock exchange.

The Korea Exchange says it surveyed the market cap of listed firms owned by the top corporate groups in terms of assets. The exchange says the market cap of those firms jumped 14-point-seven percent from late last year to nearly 737-point-two trillion won as of April 30th.

The percentage of their share in the total market cap is also three-point-two percent higher than late last year at 59-point-two percent.

By individual group, Samsung’s market cap grew the most this year at over 25 percent. Hyundai Motor followed at 17 percent, Hanjin Group at ten-point-four, Hyundai Heavy Industries nine-point-eight, SK nine-point-six and GS marked a three-percent growth.

Experts say the growth reflects the ever growing polarization between large and small companies due to widening gaps in their share prices.

07.05.2012 – KBS WORLD

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.