K-pop Singers Introduced in Thai School Textbooks

South Korea (대한민국)

Tayland Ders Kitaplarında K-pop Şarkıcıları Tanıtıldı

Tayland ders kitaplarının içinde artık Koreli pop yıldızları da var.

Cuma günü Kore Tayland İletişim Merkezi (KTCC), Tayland’daki en iyi yayıncılarından birinin ortaokul ve lise sınıfları için CN Blue, Super Junior, 2PM, Rain ve Big Bang gibi tanınmış K-pop yıldızlarının fotoğraflarını içeren müzik ders kitabı yayınladığını söyledi.

Güney Koreli şarkıcıların en ilgili bölüm olmasıyla birlikte, müzik kitapları bir çok farklı ülkeden müzik öğrencilerini de tanıtıyor.

Kore Tayland İletişim Merkezi Başkanı Lee Yu-hyun, ders kitaplarında K-pop şarkıcılarına albüm satışları dışında şarkıların Taylandlı gençlerde derin bir “duygusal” etkisi olduğu için yer verildiğini söylüyor.

Lee, K-pop ve diğer Kore kültürleri yoluyla ilerleyen ve “Hallyu” olarak bilinen Kore pop kültürünün popüler olması için daha fazla çabanın gerektiğini söyledi.

JunHong

Thai school textbooks now include Korean pop stars in their contents.

The Korea Thailand Communication Center(KTCC) said Friday that one of the top ranking publishers in Thailand had recently released music textbooks for junior high to high school classes which include pictures of well-known K-pop stars, including CNBLUE, Super Junior, 2PM, Rain and Big Bang.

The music textbook also introduces students to music from many different countries, with the most related material on South Korean singers.

Lee Yu-hyun, chairman of KTCC says the K-pop singers are featured in the textbook as their music has a deep “emotional” influence on Thai adolescents beyond their music sales.

Lee said further efforts have to be made for the popularity of Korean pop culture known as “Hallyu” to go on through K-pop and other cultural contents.

02.06.2012 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.