Juniel Opens up About Her First Relationship + Sings Herself-Created Song in Memory of Her First Breakup

Juniel İlk İlişkisini Anlattı ve İlk Ayrılığı İçin Yazdığı Şarkıyı Söyledi

tvN’de Chuseok için özel yayınlanan ‘Eight Provinces Wandering Band’ programına katılan Juniel ilk aşk acısından sonra yazdığı ‘Everlasting Sunset’ şarkısını söyledi. Juniel şarkıyı şöyle tanıttı: “Bu şimdi çalacağım şarkıyı, ilk ayrılığımdan sonra ortaokul üçüncü sınıfta iken yazdım.”

Şarkı kalbe dokunan sözleri ile güzel bir aşkı, vedanın acısı ve geçmişteki aşka duyulan özlemi anlatıyor. Doğal olarak program ekibi bu ilk aşk ile ilgili daha fazla meraklanıp daha fazla şey öğrenmeyi ve Juniel’in kalbindeki bu gizemli adama dair bir işaret bulmayı denediler.

Juniel utanıp kızardı ve “O bir oppaydı. Onu tanıyordum ve kısa süre sevgili olduk.” dedi. Ekip ona “O adamı hala merak ediyor musun?” diye sorduğunda, “Hayır kesinlikle onu bulmaya çalışmadım.” dedi.

Blingbling*

null
During the tvN Chuseok special ‘Eight Provinces Wandering Band’, Juniel sang her heart out to her own song written after experiencing her first breakup titled, “Everlasting Sunset”. She introduced the song saying, “The song that I will play now is a song I wrote after experiencing my first breakup in my 3rd year of middle school.”

The song touched the hearts of the cast with its lyrics about the beauty of love, the pain of farewells, and the longing for the past love. So naturally, the cast got curious about her experience and tried to dig more into what kind of significance this mystery guy holds in her heart.

Juniel blushed as she revealed, “He’s an oppa I knew and dated for a bit.” When asked, “Do you ever get curious about him?”, she shared with a chuckle, “No. I purposely don’t try to find out about him.”

Allkpop-20.09.2013

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.