IU to return with a more mature concept around March or April of next year

IU Önümüzdeki Yılın Mart veya Nisan Ayında Daha Olgun Bir Konseptle Geri Dönecek

Bugünlerde düşük bir profil çizen IU, önümüzdeki yılın Mart ya da Nisan ayında tanıtım yapmak için müzik sahnesine bir kez daha geri dönecek!

Şarkıcı en son, bu yılın Mayıs ayında ‘Spring of a 20 Year Old‘ single’ını yayınlamıştı, yani bu geri dönüş onun bir yıl içerisinde yapacağı ilk dönüş olacak.

Yakın zaman önce imaj değişikliği yapması sebebiyle birçok kişi onun artık “Ulusun Küçük Kız Kardeşi” olarak düşünülmemesi gerektiğini anladı, IU’nun geri dönüşünde ‘olgunluk’ temasına odaklanacağı söylendi.

Küçük görünmesine rağmen, IU’nun çıkış yapmasının üzerinden 5 yıl geçtiğini ve gelecek yıl 20 yaşına (uluslararası yaş) gireceğini hatırlayın, böylece eski görüntüsünden sıyrılıp daha olgun bir görüntü sergilemeye başlaması doğal gelecektir.

Önceden bildirildiği gibi, IU birkaç yeni dizi için düşünülüyor ve IU’nun hala seçenekleri açık tuttuğu ve şimdilik esas odağının yeni albümü olduğu açıklandı.

primadonna

It seems like IU, who has been keeping a relatively low profile these days, will be back promoting on music stages once more with a new comeback in store for March or April of next year!

The singer’s last official release was her ‘Spring of a 20 Year Old‘ single back in May of this year, so the comeback will be her first in almost a year.

Having gone through an image change recently as many felt that perhaps she should not be considered the “Nation’s Little Sister” anymore, it is said that IU will be focusing on the theme of ‘maturity’ with her comeback.

Although she may look young, remember, IU is into her 5th year since debut and will be turning 20 (international age) next year so it comes as natural that she begins to shed her former image for a more mature one.

As mentioned previously, IU was in consideration for some upcoming dramas, and it’s been revealed that while she is still keeping her options open, her main focus for now will be on her new album.

15.12.2012 – allkpop


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.