IU Reveals that the Lyrics Behind ‘Voicemail’ were from Her Personal Experience

IU ‘Voicemail’ Şarkısının Sözlerini Kendi Kişisel Deneyimlerinden Yazdığını Açıkladı

IU ‘Voicemail’ şarkısının arkasındaki hikayeyi anlattı.

MBC Müzik kanalı’nın ‘Picnic’ programında bir bölüme katıldı. O bu programa duygusal bir konser vermek için katılmadı ama içindeki hikayelerini seyircilere döktü. ‘Voicemail’ şarkısı hakkında konuştu ve bu şarkının okulundan bir arkadaşı ve kendi okul hikayesini anlattığı hakkında konuştu.

IU: “Ben ilk kez bu hikayeyi bir yayında anlatacağım. Ama ‘Voicemail’ benim kendi deneyimlerimden ve tüm sözleri benim yaşanmışlıklarımdan. Bu şarkıyı tek taraflı bir aşk ve red ediliş için yaptım. Bu yüzden bu şarkıyı her söylediğimde hüzünleniyorum. Sizler kendi gizli hikayelerinizi dürüstçe anlattığınız için ben de kendi gizli hikayemi anlatmalıymışım gibi hissettim.” dedi.

Bu yayından sonra IU: “Bu yayında ben hislerim hakkında konuşabilirdim. Daha önce hiçbir yayında böyle hissedip konuşmamıştım. Kendimi iyileşmiş gibi hissediyorum.” dedi.

Blingbling*

IU revealed the back story behind her song ‘Voicemail’!

She recorded an episode for MBC Music’s ‘Picnic’, where she not only put on an emotional concert, but also poured out sincere stories to her audience. One of the songs she talked about was her own song “Voicemail”, which came from her friend’s story and her own story from school.

She said, “This is a story I’m revealing for the first time on broadcast. But ‘Voicemail’ is from my experience, and all the lyrics are from my own experience. It’s a song I made about one-sided love and being rejected, so every time I sing about it, I get sad. Since you are all talking honestly about your secret stories, I feel like I’m revealing my own secret story.”

After the broadcast, she said, “It’s a broadcast where I was able to talk about a feeling I never have discussed on broadcast before. I feel like I got healed.”

11.11.2013-allkpop

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.