Gov’t to Use Deep Ocean Water for Pyeongchang Olympics Ice Rink

South Korea (대한민국)

Devlet, Pyeongchang Olimpiyatları Buz Pateni Alanı İçin Açık Okyanus Suyu Kullanacak

Devlet, Pyeongchang’da yapılacak olan 2018 Kış Olimpiyatlarında, buz pateni alanında havalandırma için açık okyanus suyu kullanmayı planlıyor.

Arazi, Ulaşım ve Denizcilik İşleri Bakanlığı pazartesi günü, enerji tasarrufu yapmak ve düşük karbonlu ve çevre dostu bir olimpiyat için yapılan çabaların bir parçası olarak, buz pateni alanının ısıtılması ve soğutulması için açık deniz suyu kullanmayı düşündüğünü söyledi.

Kayak etkinliklerinin düzenleneceği buz pateni alanı, Doğu Denizi kıyısından 4 km uzaklıktaki Gangwon Eyaletinde, Gangneung şehrinde, Sacheon’da inşa edilecek.

Açık deniz suyu, güneş ışığının bulunmadığı deniz yüzeyinin en az 2 metre altında bulunur. Açık deniz suyu, 2 derecenin altındaki düşük sıcaklıklarda seyreder.

ji-young park

The government plans to use deep ocean water for air conditioning at an ice rink for the 2018 Winter Olympics in Pyeongchang.

The Land, Transport and Maritime Affairs Ministry on Monday said that it is considering using deep sea water for heating and cooling of the ice rink as part of efforts to save energy and host a low-carbon and green Olympics.

The ice rink, where speed skating events will be held, will be constructed in Sacheon, Gangneung City, Gangwon Province, some four kilometers from the coast of the East Sea.

Deep sea water is found at least two meters under the sea surface where there is no sunlight. Deep sea water maintains a low temperature of under two degrees Celsius.

KBS World-12.12.2011

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.