Gov’t to Release 200,000 Tons of Rice Ahead of Lunar New Year

South Korea (대한민국)

Hükümet, Kameri Yeni Yılı Öncesinde 200,000 Ton Pirinç Piyasaya Sürecek

Yiyecek, Tarım, Ormancılık ve Denizcilik Bakanlığı, Kameri Yeni Yıl öncesinde artması beklenen talebi karşılamak üzere, sabit fiyatla 200,000 ton pirinci piyasaya süreceklerini açıkladı.

Hükümet tarafından sağlanan ve 2009 yılı mahsülü olan pirincin, her 40 kilosu için 23.500 won değer biçildi.

Bakanlık, endüstrilerin ve yerel yönetimlerin 400 ton pirinçten vazgeçeceklerini ya da önceden kendilerine verilen miktarın üçte birinden vazgeçeceklerini; böylece, daha çok pitinç üretim endüstrisi ve yerel yönetimin bu lifli mahsülden alabileceklerini belirtti.

Bakanlık, 2009 yılı mahsulünü piyasaya sürerek ayrıca, ileride olabilecek yasadışı pirinç dağıtımını önlemeyi ve kaynaklar ile talepleri yakından kontrol etmeyi planlıyor.

sark_gunesi

The Ministry for Food, Agriculture, Forestry and Fisheries says it will supply 200-thousand tons of rice at a fixed price in order to meet demand expected to rise ahead of the Lunar New Year.

The supply price of the government rice harvested in 2009 is 23-thousand-500 won per 40 kilograms.

The ministry said the industries and provincial governments will be given up to 400 tons of rice, or a third of the amount previously supplied, so that more rice processing industries and local governments will be able to receive the staple crop.

By releasing the 2009 harvest, the ministry also plans to further crack down on the illegal distribution of rice and closely monitor supply and demand.

(KBS World – 03.01.2012)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.