Gov’t Selects Industries, Projects to Boost 7 Economic Zones

South Korea (대한민국)

Hükümet, 7 Ekonomi Alanını Desteklemek İçin Sanayi ve Projeleri Seçti

Bilgi Ekonomisi Bakanlığı, ülkenin yedi ekonomi alanının ilerlemesi için hükümetin planının ikinci evresinin devamı için 22 lider sanayi ve 40 proje seçti.

Plana göre, hükümet Chungcheong Eyaleti’nde güneş enerjisi bölümleri, Jeolla Eyaleti’nde çevre dostu araçlar ve parçaları ve Daegu ve Kuzey Gyeongsang Eyaleti’nde akıllı telefon sanayisi kuracak. Bakanlık geliştirmek için, Busan ve Güney Gyeongsang Eyaleti’nde ekonomik gemi ekipman, Gangwon’da elektronik tıbbi cihazlar ve Jeju’da rüzgar enerjilerini seçti.

Hükümet, ilgili sanayiler için de 550 küçük çaplı projeler seçecek ve sanayileri desteklemek için 285 milyon won yatırım yapacak. Hükümet, 2014’e kadar 1600 küçük ve orta ölçekli işletmeyi desteklemeyi planlıyor.

Hükümet, bu planın uygulanmasıyla birlikte yaklaşık 25 bin istihdam ve on trilyon won gelir elde etmeyi umuyor.

nilamman

The Knowledge Economy Ministry has selected 22 leading industries and 40 projects for the second phase of the government’s plan to develop the nation’s seven economic zones.

Under the plan, the government will develop solar power parts in Chungcheong Province, environment-friendly vehicles and parts in Jeolla Province, and the smart mobile industry in Daegu and North Gyeongsang Province. The ministry chose to foster eco-friendly shipping equipment in Busan and South Gyeongsang Province, electronic medical equipment in Gangwon and wind power in Jeju.

The government will select 550 smaller projects related to the industries chosen this year and invest 285 billion won to support them. The government plans to support some 16-hundred small and medium-sized firms by 2014.

The government expects the plans will create about 25-thousand jobs and sales of ten trillion won.

03.01.2011 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.