f(x)’s 2nd Album ‘Pink Tape’ is Finally Out!

f(x)’in İkinci Albümü ‘Pink Tape’ Nihayet Yayınlandı!

f(x) son birkaç gündür yeni albümünün çıkış parçası “Rum Pum Pum Pum”ın promosyonlarıyla meşgul olsa da albümünü bugün yayınladı.

Sanat filminde belirtildiği gibi ikinci stüdyo albümünün adı ‘Pink Tape’. Bu isim çok uygun çünkü albümün tamamı, kapak fotoğrafları ve hatta ambalajı ilk aşk ile ilgili. Albümün f(x) sayesinde romantik bir film gibi olması düşünüldü.

Hepinizin bildiği gibi, “Rum Pum Pum Pum” gitar tınıları ve vuruşlu ritmi ile bağımlılık yapıcı bir pop dans parçası.

SHINee üyeleri Jonghyun ve Key, f(x)’in Naver aracılığıyla bugün saat 11:11’de (Kore saati ile) düzenlenen ‘f(x) Music Spoiler – Play! Pink Tape’ isimli gösterisinin özel sunucuları olarak espritüel hallerini gösterdiler. f(x) gösterisinde “Rum Pum Pum Pum” klibinin çekim aşamalarını anlattı, ikinci stüdyo albümü ‘Pink Tape’te yer alan şarkıları tanıttı ve bu yepyeni şarkılarla performans sergiledi.

Min-Hee Chang^^

Though f(x) is already busy promoting their title track “Rum Pum Pum Pum”, their new album was just released today.

As hinted in their art film, their 2nd album is called ‘Pink Tape’ – suitable because the entire album, the jacket images, and even the album packaging all has to do with first love. The album’s supposed to be like a romance movie with f(x) in it.

As you all know already, “Rum Pum Pum Pum” is a pop dance song with an addictive guitar sound and percussion rhythm.

SHINee’s Jonghyun and Key brought their witty charms as the special MCs for f(x)’s showcase ‘f(x) Music Spoiler – Play! Pink Tape’ held through Naver Music today at 11:11 AM KST. f(x) introduced and performed songs from their second full-length album ‘Pink Tape’ as well as unveiled the “Rum Pum Pum Pum” MV making-of clip.

29.07.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.