PSY Aims for a September Comeback

PSY Eylül Ayında Geri Dönmeyi Planlıyor

“Gentleman” “Gangnam Style” ile aynı başarıya ulaşabildi mi?

YG Entertainment, 29 Temmuz da PSY’nin yeni albümü için çalışmalara başladığını açıkladı, Eylül ayında çıkması planlanıyor. PSY şuan Los Angeles, California da “Gangnam Style” ve “Gentleman” in bestecisi olan Yoo Gun Hyung ile işbirliği yapmaya çalışıyor.

Ajansından bir temsilci şöyle söyledi, “Birçok insanın beğeneceği bir şarkı olacağını duydum. Bu sefer tek şarkı yerine albüm olacak.”

PSY önce tüm dünyayı sallayan “Gangnam Style” ı çıkardı, ardından bu başarısını koruduğu “Gentleman” ile geri döndü.

İngiliz gazetesi “The Sunday Times” 28 Temmuzda, “PSY bu yılın 2. yarısı İngiltere de bir albüm çıkarmayı planlıyor,” şeklinde belirtti.

YDK

Did “Gentleman” meet the same success as “Gangnam Style”?

On July 29, YG Entertainment revealed that PSY is currently working on his next album and plans for a world release in September. He is in Los Angeles, California at the moment and is collaborating with “Gangnam Style” and “Gentleman” partner in crime composer Yoo Gun Hyung.

A representative from his agency commented, “I heard that it will be a song that many people will like. Instead of a single, there will be several songs included in the album.”

PSY previously took the world by storm with “Gangnam Style” and tried to repeat the success with followup “Gentleman.”

British newspaper “The Sunday Times” stated on July 28, “PSY plans on releasing an album in England within the second half of this year.”

29.07.2013 – Soompi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.