f(x) and EXO Light-up Their ‘Christmas Wonderland’ at Joint Concert During ‘SMTOWN WEEK’

f(x) ve EXO ‘SMTOWN WEEK’ Kapsamındaki ‘Christmas Wonderland’ Ortak Konserinde Işık Saçtı

f(x) ve EXO ‘SMTOWN WEEK’ kapsamında muhteşem bir konser için güçlerini birleştirdi!

f(x) ve EXO, 24 Aralık akşamı saat 8’de, KINTEX, Ilsan’da ‘SMTOWN WEEK f(x) & EXO ‘Christmas Wonderland’ isimli bir ortak konser düzenledi.

f(x) “NU ABO” ve “Airplane” şarkılarıyla konserin açılışını yaptı; daha sonra çıkış şarkısı “LA chA TA”nın yanı sıra, “Rum Pum Pum Pum”, “No More”, “Step”, “Pinocchio (Danger)”, “Electric Shock” ve daha pek çok sevilen şarkısıyla performans sergiledi. Kızlar ayrıca, Noel temalı giysileri içerisinde, bir Noel klasiği olan “Rocking Around the Christmas Tree”yi söylediler.

Sonra sıra EXO’ya geldi. Grup, açılış performansı için “Let Out The Beast” ile sahne aldı ve daha sonra “Black Pearl”, “MAMA”, “Wolf” ve “Growl” gibi hit şarkılarının performansını sergiledi. Aynı zamanda, fanların favorileri olan “History”, “Lucky”, “Baby, Don’t Cry”, “Miracles in December”, “First Snow”, “Christmas Day”in yanı sıra, EXO-K’in “Peter Pan” ve EXO-M’in “3.6.5” şarkılarını da seslendirdiler.

Güçlü sesler Luna ve Chen “Have Yourself A Merry Little Christmas” şarkısında düet yaptı. Amber ve Kris hip hop ilahisi “Thrift Shop”u seslendirdi. D.O, f(x)’in “Goodbye Summer” şarkısında Victoria, Krystal, Kai, Sehun, Lay ve Tao ile birlikte performans sergiledi. Son olarak iki grup da, The Classic’in “Magic Castle” ve “Jingle Bell Rock” şarkılarını hep birlikte seslendirmek üzere sahne aldı.

f(x), “Çıkışımızdan bu yana verdiğimiz ilk konseri Noel arifesinde gerçekleştirmemiz çok daha keyifli ve anlamlı oldu. Bizi desteklediğiniz için gerçekten minnettarız. Bu konser bizden herkese bir Noel hediyesidir.” şeklinde konuştu. EXO, “Burada hayranlarımız ile birlikte olmak, Aralık ayındaki mucizemiz. Konsere geldiğiniz için çok teşekkür ederiz ve bunu hep birlikte yapabildiğimiz için çok mutluyuz.” ifadesini kullandı.

Daha önce belirtildiği gibi, 21-29 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen ‘SMTOWN WEEK’ boyunca, TVXQ, Super Junior, Girls’ Generation, SHINee, f(x) ve EXO arka arkaya konserler verecek.

Min-Hee Chang^^

f(x) and EXO joined forces for a spectacular concert during ‘SMTOWN WEEK’!

f(x) and EXO held their joint concert, ‘SMTOWN WEEK f(x) & EXO ‘Christmas Wonderland’, at KINTEX, Ilsan on December 24 at 8 PM KST.

f(x) opened up the concert with “NU ABO”, “Airplane”, and perform their debut song “LA chA TA” as well as “Rum Pum Pum Pum”, “No More”, “Step”, “Pinocchio (Danger)”, “Electric Shock”, and more. They also threw a holiday party in Christmas-themed outfits and sang the classic carol, “Rocking Around the Christmas Tree”.

Next up was EXO’s turn as they “Let Out The Beast” for their opening stage and went on to perform their hit songs, “Black Pearl”, “MAMA”, “Wolf”, and “Growl”. They also sang fan favorites “History”, “Lucky”, “Baby, Don’t Cry”, “Miracles in December”, “First Snow”, “Christmas Day”, as well as EXO-K’s “Peter Pan” and EXO-M’s “3.6.5”. They also covered their sunbaenims H.O.T’s “Candy” and “Happiness”.

Luna and Chen showcased their vocals for the duet “Have Yourself A Merry Little Christmas”, Amber and Kris showed their swag for the hip hop anthem “Thrift Shop”, D.O performed f(x)’s “Goodbye Summer” along with Victoria, Krystal, Kai, Sehun, Lay, and Tao. The groups then came together to perform The Classic’s “Magic Castle” and “Jingle Bell Rock”.

f(x) shared, “It was more joyful and meaningful to hold our first concert since our debut on Christmas Eve. We are really thankful for the support and to us, you are all our Christmas present.” EXO shared, “Being together with fans right here is our miracle in December. Thank you so much for coming out to the concert and we are happy that we can do this together.”

As mentioned before, ‘SMTOWN WEEK’ will run from December 21-29 with TVXQ, Super Junior, Girls’ Generation, SHINee, f(x), and EXO’s concerts back-to-back.

25.12.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.