JYP Entertainment Teases New Group

JYP Entertainment Yeni Grubu Hakkında Bilgi Vermeye Devam Ediyor

Kore’nin en büyük müzik şirketlerinden biri olan JYP Entertainment, salı günü yeni erkek grubu ile ilgili daha fazla bilgi verdi.

Mayıs 2012’de “Bounce” şarkısıyla çıkış yapan JJ Project ikilisi, henüz ismi açıklanmayan yedi kişilik yeni bir erkek grubunda yer alacak.

Bu iki şarkıcının grupta bulunacağı, grubun üye sayısı ve ocak ayında çıkış yapacağı dışında başka bir bilgi verilmedi. JJ Project; JB adıyla tanınan Yim Jae-bum ve JYP Entertainment’ın kurucusuyla aynı ada sahip olduğundan dolayı “junior” lakabını alan ve JB adıyla tanınan Park Jin-young ile birlikte iki kişiden oluşuyordu.

Her ikisi de, şarkıcılığın yanı sıra, oyunculuk da yapıyor. İkisi, 2012 yılında KBS’in “Dream High 2” dizisinde oynadılar. Daha sonra Yim haziran ayında MBC dizisi “When a Man Loves”ta da rol aldı.

JYP ayrıca, gelecek yıl ‘5live’ isimli beş üyeli başka bir grup daha çıkaracağını açıkladı. Grup, eylül ayında Mnet’te yayınlanan yetenek seçme programı “WIN”de yer alan JYP stajyerlerinden oluşacak; ancak kaç tanesinin grupta yer alacağı açıklanmadı.

Min-Hee Chang^^

JYP Entertainment, one of the top music labels in Korea, unveiled more details on its new boy group on Tuesday.

The duo JJ Project, which debuted in May 2012 with the song “Bounce,” will be included in the new, seven-man group, which has not yet been named.

But no details have been released aside from those two singers, the size of the new group and that its debut is coming in January. The guys of JJ Project are Yim Jae-bum, who is also known as JB, and Park Jin-young, who is called “junior” because he has the same name as the founder of JYP Entertainment.

Both singers have also done some acting, with Park appearing on KBS’s “Dream High 2” in 2012 and Yim acting on the MBC drama “When a Man Loves” in June.

Meanwhile, JYP is also gearing to introduce another five-member group next year, named 5live. This group will have trainees that have been featured on “Win,” an audition program aired on Mnet in September, but the agency has not announced how many of them will be part of the new group.

25.12.2013 – JoongAng

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.