yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sotdae / 솟대
#1
Sotdae / 솟대

[Resim: 2148kE.jpg]

Sotdae Kore'de halk inançlarının erekleri için yapılan, üst kısmında oymacılık ile yapılmış bir kuş bulunan uzun tahta bir direk yahut bir taş ayaktır. Tahta totem direklerde Jangseung (köy koruyucuları) gibi yontulmuş insan yüzü yer alır. Genellikle kötü ruhların kovulması için, bunun yanı sıra köylülerin bereket ve sağlık dileklerini ifade etmek için köylerin girişine dikilirlerdi. Daha sonra kutlama ve anma sembolleri olarak da yapıldılar. Örneğin, bir ailenin erkek ferdi gwageo adı verilen devlet memurluk sınavını geçtiğinde evin avlusuna sotdae dikilir. Bu durumda üstünde mavi ejderha olur ve turuncu renkte boyanırdı.

Sotdaeler genellikle tek dikilir fakat bazen Jangseung (Kore totem direkleri), doltap (돌탑, taş ile yapılan bir pagoda) veya sinmok (신목, kutsal ağaç) ile birlikte dikilirlerdi. Sotdae, bir köy koruyucusu olarak düşünülmüştür. Bazı bölgelerde kuşlar yabani kaz, karga veya ibişe benzeyebilir fakat en yaygını ördeklerdir. Sotdae bölgelere göre farklı isimler alır; Jeolla Eyaleti'nde soju (소주), sojutdae (소줏대), Gangwon Eyaleti ile Hamhung Bölgesi'nde soldae (솔대), Gyeongsang Eyaleti'nin kıyı kesimlerinde byeolsindae (별신대) ve Hwanghae ile Pyeongan Eyaleti'nde sotdaek (솟댁). Pyojutdae (표줏대), georitdae (거릿대), susalmok (수살목) ve seonangdae (선앙대) da diğer adlarıdır.

English

A sotdae is a tall wooden pole or stone pillar with a carved bird on its top, built for the purpose of folk belief in Korea. Like Jangseung, wooden totem poles with a sculptured human face, it was usually erected near the entrance of a village to ward off evil spirits as well as to represent villagers' wishes for prosperity and well-being. Later, it was also built as a celebratory or commemorative symbol. For instance, when a son of a family passed a civil service examination called gwageo, a sotdae was set up in the yard. In the case, it was colored in orange and topped with a blue dragon.

Sotdae were generally set up alone, but sometimes, along with Jangseung (Korean totem poles), doltap (돌탑, a pagoda built with stone) or sinmok (신목, sacred trees). It was worshiped as a village guardian. The birds may look like wild geese, crows or ibises in some areas, but ducks are the most common.[3][6] Sotdae have different names according to regions; soju (소주), sojutdae (소줏대) in Jeolla Province, soldae (솔대) in Gangwon Province and Hamhung district, byeolsindae (별신대) in coastal areas of Gyeongsang Province,and sotdaek (솟댁) in Hwanghae and Pyeongan Province. Pyojutdae (표줏대), georitdae (거릿대), susalmok (수살목) and seonangdae (선앙대) are other names.

Kaynak / Source
Hakkınızı helal edin. ~
Cevapla
#2
Çok ilginç ve ürpertici, hele gün batiminda daha da korkunç. Durtuk
Paylasim için tesekkürler.
Spoiler göster
Cevapla
#3
Tanitim ve resimler için tesekkürler. Onay
((¯`»¦«´¯)) wiseacre_daisy ((¯`»¦«´¯))
Cevapla
#4
Çok ilginç. Smile
Ama çok hos görünüyor gercekten. Çok seker duruyorlar bence. Smile
Paylasim için tesekkürler..
Cevapla
#5
Degisikmis.. Emek ister bunlar. Smile
Cevapla
#6
Çok ilginç ama güzel bilgi. Paylasimin için tesekkürler. Opucuk
Cevapla
#7
Degisik bir konu.. Çeviri için tesekkürler.. Smile
Cevapla
#8
Bilgiler için tesekkürler. Alkis
Cevapla
#9
Bu güzel konu için tesekkürler Tugba'cim. Onay
Cevapla
#10
Nasil bir emektir nasil bir isçiliktir.. Bilgiler ve resimler bir harika canim tesekkürler. Smile
'' Cennet kolay değil Cehennem lüzumsuz değil.''
Sevdan beni terketmedi~
Spoiler göster
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise