yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Andong Soju / 안동소주
#1
Andong Soju / 안동소주

[Resim: v6bkkD.jpg]


Andong soju (hangul: 안동 소주; hanja: 安 东 烧 酎) Andong, Gyeongsangbuk-do üretilen saf soju türüdür.


İçkinin Mayalanması

Andong soju nuruk (fermentasyon başlangıcı) yapma aşaması: yıkanır ve kuru buğday ezilir ve elle suyla karıştırılır. Sonra bir bojagi (rami kumaşıyla yapılmış) serilir, bojagi üstüne dairesel bir çerçeve yapılır, karışık nuruk dökülür bunun üstüne bir daha bojagi serilir ve ters çevrilip karışım ayakla düzleştirilir. Sonra nuruk çerçevesinden kaldırılır ve 20 gün için mayalandırılır. Daha sonra, ezildikten sonra, kuruması ve gokja (hangul: 곡자; nuruk için başka bir kelime) kokusundan kurtulması için bir gün, çiy birikmesi için bir gece izin verilir.

Haşlanmış pirinç yaparken, yıkanır ve pirinç suda ıslatılır ve pirinç tencere içinde buharlaşır. Bittiğinde sert haşlanmış pirinç pürüzsüz ve parlaktır. Gölgede bir hasır üzerine koyulur ve soğutulur.

Nuruk ve sert haşlanmış pirinç tamamlandığında bunlar elle karıştırılır ve yaklaşık 15 günden fazla su ile bir içki kabına koyulur. Bu evreye geldiğinde rengi sarımsı ve tadı tuzlu olmalıdır.

Bu aşamada içki, sot (hangul: 솥; geleneksel bir Kore toprak kabı) içinde kaynatılır ve içki sojugeori aracına (hangul: 소주 걸이; likör filtreleme için kullanılan geleneksel bir Kore aracı) ve sot, soğutma cihazı üzerine koyulur ve sirutbun da (hangul: 시룻번; hamuru hava geçirmez mühür yapmak için kullanılır) yayılır, sojugeori ve soğutma cihazı arasındaki boşluk olduğundan hiçbir buhar kaçamaz. Bu aşamada içki ısıtılır, daha sonra buharlaşır, ve buharlaştırılan buhar soğutma aygıtı içindeki soğuk su ile soğutulur. Sonra soju sojugeori içindeki boru aracılığıyla dışarı akar ve Andong soju elde edilir.


Kökeni

Andong’da sojunun gelişimi 13. yy’da Kore Yarımadası’na akın eden Yuan Hanedanlığı ile ilgili olduğunu varsayılmaktadır çünkü Yuan Hanedanlığı’nın tedarik üssü Andong'a Japonya’ya seferi hedef almıştı.

Andong soju’nun kökeni Silla dönemi tarihindedir. Arap bölgelerindeki simyacılar tarafından geliştirilen damıtma becerisi, o dönemde Silla insanları Arap ülkeleri ile aktif olarak antrepo ticaretiyle uğraşıyorlardı. Goereung’da (hangul: 괘릉; Gyeongju Silla’da eski bir mezar, Gyeongsangbuk-do Silla ve Arap bölgeleri arasındaki ilişkinin kanıtı olarak kabul edilir) savaşçı heykelleri ile egzotik özellikler ve Pers camı bulunur. O zamandan beri, sert içki bira Pers camı ile nesilden nesile geçti. Ayrıca, Çin Tang Hanedanlığı döneminde sert içki içilirdi. Silla ve Tang Hanedanlığı arasındaki yakın ilişki sayesinde, Silla döneminden beri Kore'de sert içkiyle sarhoş olunduğu tahmin edilebilir.


Zanaatkarı

Andong soju zanaatkarları Joe Ok-wha (hangul: 조옥화; hanja: 趙玉花) ve Park Jae-seo (hangul: 박재서). Bu zanaatkarlar, Kore Hükümeti'nin desteği ile geleneksel içkiyi keşfetmek için 1986 Asya Oyunları ve 1988 Yaz Olimpiyatları'ndan bu yana Andong sojusu yapımının geleneksel yollarını yaşatmaya çalışmaktadırlar.

Silla döneminden sonra, Andong soju yapma becerileri Andong'da nesilden nesile geçmiştir. Joe Ok-wha, Andong sojusu yapmakta ve onu muhafaza etmektedir, bu yüzden kendisi 13 Mayıs 1987'de "Gyeongsangbuk-do Somut Olmayan Kültürel Varlık No:12" olarak belirlenmiştir. Ayrıca 18 Eylül 2000'de "Kore Gıdası Büyük Ustası No: 20" olarak da belirlenmiştir. Şimdi gelini Bae Kyong-hwa (hangul: 배경 화) ve oğlu Kim Yeon-park (hangul: 김연박) geleneği sürdürüyor.

500 yıldır aileden nesilden nesile Andong soju mirasını taşıyan 25. neslin soyundan: Park Jae-seo, Ban Nam-park (hangul: 반남박)’dır.  Bu geleneği korumak için Park Jae-seo Temmuz 1995’te "Kore Gıdası Büyük Ustası No: 20" olarak belirlenmiştir.

Andong soju, iki Kore gıdası büyük üstadlarının tek uzmanlık alanıdır çünkü Joe Ok-wha ve Park Jae-seo'nun yapma usulu ve malzemeleri birbirinden farklıdır.


English

Andong soju (hangul: 안동소주; hanja: 安東燒酎) is a kind of distilled soju produced in Andong, Gyeongsangbuk-do.


Brewage

The process of making the nuruk (fermentation starter) of Andong soju is: wash and dry wheat, crush it, and mix it with water by hand. Then spread out a bojagi (a cloth made of ramie), play a circular frame on top of the bojagi, pour in the mixed nuruk, add one more bojagi on top of this and turn it over by foot, flattening the mix. Then remove the nuruk from its frame and ferment it for 20 days. Next, after crushing it, dry it for a day, and to get rid of the smell of the gokja (hangul: 곡자; another word for nuruk), let it accumulate dew for one night.

When making the hard-boiled rice, wash and soak rice in water and steam it in a rice steamer. Finished hard-steamed rice is smooth and has a polish. Put it on a straw mat in the shade and cool it.

When both the nuruk and hard-steamed rice are completed, mix them by hand and put them in a liquor jug with water for more than about 15 days. When it has aged, its color is yellowish, and it should have a savory taste.

Boil the aged liquor in a sot (hangul: 솥; a traditional Korean pot) and put a sojugeori (hangul: 소주걸이; a traditional Korean tool used for filtering liquor) and a cooling device on the sot, and spread sirutbun (hangul: 시룻번; dough used to make an air-tight seal) on the gap between the sojugeori and cooling device so that no steam escapes. When the aged liquor is heated, it then vaporizes, and the vaporized steam is cooled by the cold water in the cooling device. Then soju flows out via the pipe in the sojugeori, and you have Andong soju.


Origin

It is presumed that the development of soju in Andong is related to the Yuan Dynasty's influx into the Korean Peninsula in the 13th century, because the Yuan Dynasty's supply base that was aiming for an expedition to Japan was in Andong.

Andong soju's origin dates to the Silla period. The distillation skill developed by alchemists in Arab regions, people of the Silla were engaging in entrepot trade actively with Arab nations at that time. Warrior statues with exotic features and Persian glass found at Goereung (hangul: 괘릉; an ancient tomb of Silla in Gyeongju, Gyeongsangbuk-do is regarded as proof of this relation between Silla and Arab regions. From that time, the brewing of hard liquor was passed down with Persian glass. Also, China had been drinking hard liquor from the period of the Tang Dynasty. Through the close relationship between Silla and the Tang Dynasty, it can be presumed that hard liquor was drunken in Korea since the Silla period.


Artisan

The artisans of Andong soju are Joe Ok-wha(hangul: 조옥화; hanja: 趙玉花) and Park Jae-seo(hangul: 박재서). These artisans keep alive the traditional ways of making Andong soju alive through the Korean government's support for discovering traditional liquors since the 1986 Asian Games and 1988 Summer Olympics.

After the Silla period, the skills of making Andong soju were passed down in Andong. Joe Ok-wha makes and preserves this Andong soju, so she was designated as "Gyeongsangbuk-do intangible cultural property No.12" on May 13, 1987, and she was also designated as "Korean food grand master No.20" on September 18, 2000. Now her daughter-in-law Bae Kyong-hwa (hangul: 배경화) and son Kim Yeon-park (hangul: 김연박) continue the tradition.

Park Jae-seo is Ban Nam-park (hangul: 반남박)'s descendant in the 25th generation of carrying on the legacy of Andong soju that has been passed down in his family for 500 years. For preserving this tradition, Park Jae-seo was designated as "Korean food grand master No.6" in July, 1995.

Andong soju is the only specialty to have two Korean food grand masters, because Joe Ok-wha and Park Jae-seo's way of making it and materials are different from each other.


Website
Kaynak / Source

[Resim: 3v3rmO.png]
Cevapla
#2
[Resim: 3v3rmO.png]
Cevapla
#3
[Resim: 0m1j6V.jpg]

[Resim: Z7Zg6z.jpg]

[Resim: 3v3rmO.png]
Cevapla
#4
[Resim: bJrA7Y.jpg]

[Resim: knb3d7.jpg]

[Resim: 3v3rmO.png]
Cevapla
#5
Uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkan bir içecek. Smile Teşekkürler tanıtım için. ^^
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#6
Sunum için teşekkür ederiz...Smile

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansWorld
Cevapla
#7
Paylaşım için teşekkürler. ^^

Cevapla
#8
Teşekkürler Smile
Korea- Fans
Cevapla
#9
13. yy’a kadar dayanan bir geçmişi var. Teşekkürler tanıtım için. Smile
Cevapla
#10
Teşekkürler paylaşım için. ^^
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise