Foreign Minister Calls for Strengthening of Ties with US, China

Dışişleri Bakanı ABD ve Çin ile İlişkilerin Güçlendirilmesi Çağrısında Bulundu

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kim Sung-hwan: ”ABD ile ittifağın, Çin ile stratejik ortaklığın uyumlu gelişmesi için halkın çaba sarf etmesi gerekir.”

Çarşamba günü Dışişleri Bakanlığı’ndaki yeni yıl töreninde konuşan Kim, Güney Kore’nin ABD ve Çin ile olan ilişkilerinin hükümetin önemli görevleri olduğunu ve Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda çalışacağını açıkladı.

Bakan, tarihin doğru anlaşılmasına bağlı olarak, Güney Kore’nin Japonya ile geleceğe yönelik ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kuzey Kore cephesi için, komşu ülkelerle işbirliği yoluyla akıllıca kararlar alarak, Güney Kore’nin Kuzey’i yönlendirmek için diplomatik çabalarının devam etmesi gerektiğini belirtti.

akgbe

South Korea’s Foreign Minister Kim Sung-hwan says the nation should work for the harmonious development of its alliance with the U.S. and strategic partnership with China.

Speaking during a New Year’s ceremony at the Foreign Ministry on Wednesday, Kim said South Korea’s relations with the U.S. and China are key tasks the government and Foreign Ministry should constantly work on.

The minister added that South Korea should develop its relations with Japan into future-oriented ties, based on the correct understanding of history.

On the North Korea front, he also pointed out the South should continue diplomatic efforts in order to guide the North to make wise decisions through cooperation with neighboring countries.

KBS World-02.01.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.