F.T. Island’s Seunghyun finishes up his last domestic performance in musical ‘Jack the Ripper’

South Korea (대한민국)

F.T. Island Üyesi Seunghyun ‘Jack the Ripper’ Müzikalinde Son Yurtiçi Performansını Bitirdi

F.T. Island üyesi Seunghyun çıkış müzikali ‘Jack the Ripper’ın Kore’deki tanıtımlarını başarılı bir şekilde sona erdirdi.

23 Ağustosta, Seunghyun Kore’de onun son gösterisini görmek için toplanan yerli ve yabancı hayranlarından oluşan kalabalık önünde son kez rolünü canlandırdı. Gösteri başlamadan önce hayranlar tiyatroya toplandı, perdeler kalkana kadar posterlerin resmini çekti.

Seunghyun başrol ‘Daniel’ için seçildiğinde, özellikle rolü oynayan en genç kişi olduğu için, çok dikkat topladı. İlk performanstan sonuncuya kadar, Seunghyun istikrarlı oyunculuk ve canlı şarkı söyleme yeteneklerinin yanısıra dizelerini eksiksiz söylemesiyle de medyanın övgüsünü kazandı. ‘Jack the Ripper’ ile Seunghyun müzikal oyuncusu olarak konumunu sağlamlaştırdı.

Müzikalden sonra Seunghyun, “Bu çıkış müzikalim olmasına rağmen çok güzel şeyler söylediğiniz için teşekkür ederim. Müzikal oyunculuğu ile şarkıcılıktan farklı yeni bir yönümü göstermek için elimden gelenin en iyisini yaptım ve bu deneyim sayesinde müzikal açıdan birçok yeni şey öğrendiğimi hissediyorum.” dedi.

‘Jack the Ripper’ 19 Eylül – 2 Kasım arasında Japonya’ya gidecek.

primadonna

F.T. Island‘s Seunghyun has successfully wrapped up promotions for his debut musical, ‘Jack the Ripper‘, in Korea.

On August 23rd, Seunghyun performed for the final time in Korea to a crowd of domestic and international fans that had gathered to see him put on his last show. Even before the show had begun, fans swarmed the theater, busily taking pictures of posters before the curtains rose.

Seunghyun received the attention of many when he was cast for the role of the leading character ‘Daniel’, especially for being one of the youngest to play the role. From the first performance to his last, Seunghyun showed stable acting and live singing skills as well as perfect delivery of his lines, earning the praise of the media. Through ‘Jack the Ripper’, Seunghyun was able to solidify a position for himself as a musical actor.

Following the conclusion, he stated, “Thank you for saying so much good things despite it being my debut musical. I tried my best to show a new side of me as a musical actor and not a singer, and I feel that I learned a lot of new things from this experience musically.”

‘Jack the Ripper’ will go on to Japan to run from September 19th to October 2nd.

24.08.2012 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.