Chinese Premier Vows to Improve Strategic Partnership with S. Korea

South Korea (대한민국)

Çinli Başbakan G. Kore ile Stratejik Ortaklığı Arttırmak İçin Söz Verdi

Çinli Başbakan Wen Jiabao, Çin ve Güney Kore’nin stratejik ortaklığını daha fazla geliştirmek için çaba sarf edeceğini açıkladı.

Wen, bu yılın Güney Kore ve Çin arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 20. yıldönümü olması nedeniyle Güney Kore Başbakanı Kim Hwang-sik’e bir mektupta söz verdi.

Mektupta Wen, ikili değişim ve işbirliğinin artırılmasının, iki ülkeye karşılıklı fayda sağlayacağını söyledi.

Wen: ”Çinliler ve Güney Korelilerin dostluğunun ve değişimlerinin uzun bir geçmişi var. Diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana, ikili ilişkilerde geniş alanda ve hızlı gelişmeler oldu.”

Çinli Dışişleri Bakanı Yang Jiechi de, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana değişim ve işbirliğinde dikkate değer başarılar gördüğünü söyleyerek, Dışişleri Bakanı Kim Sung-hwan’a benzer bir kutlama mektubu yolladı. Yang daha sonra Güney Kore ve Çin’i iyi komşular, arkadaşlar ve ortaklar olarak nitelendirdi.

akgbe

Chinese Premier Wen Jiabao says he will make efforts to see China and South Korea further promote their strategic partnership.

Wen made the pledge in a letter to South Korean Prime Minister Kim Hwang-sik as this year marks the 20th anniversary of the establishment of diplomatic ties between South Korea and China.

In the letter, Wen said boosting bilateral exchanges and cooperation would correspond with the two countries’ mutual benefits.

Wen said the Chinese and South Koreans have a long history of friendly ties and exchanges. He added that since the establishment of diplomatic ties, there has been sweeping and swift advancement in bilateral relations.

Chinese Foreign Minister Yang Jiechi also sent a similar congratulatory letter to Foreign Minister Kim Sung-hwan, saying both countries have seen remarkable achievements in exchanges and cooperation since the establishment of diplomatic ties. Yang then described South Korea and China as good neighbors, friends and partners.

KBS World-24.08.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.