Cost-saving Hanok Building Technology Developed

South Korea (대한민국)

Tasarruflu Hanok İnşa Teknolojisi Geliştirildi

“Hanok”un (geleneksel Kore evleri) güzellik ve değeri yaygın olarak bilinmektedir. Ancak, ev sahipleri yüksek inşaat maliyetleri nedeniyle evlerini hanok olarak inşa etmekte isteksiz davranmaktadır.

Artık, Kore tarzıyla modern ev modası başlatmak ümidiyle maliyet tasarruflu, montaj tipi “Hanok” inşa etmek için bir teknoloji geliştirildi.

Montaj tipi Hanok dışarıdan aynen yüzyıllar öncesindeki geleneksel evler gibi gözüküyor. Ama içeride, Batı’dan ilham alınmış modern mutfak ve banyo gibi kolaylıkları bulacaksınız.

Pencerelerde daha iyi yalıtım için geleneksel Kore kağıdı “hanji”‘nin yerini cam aldı. Tamamen kurutulmuş kütükler, temel unsurları korumak için kiriş ve direk olarak kullanılıyor.

Çatı için, geleneksel kil kiremitler daha hafif ve güçlendirilmiş plastik kullanılarak modernleştirildi.

Bu değişiklikler ile, eski yöntemle inşa edilen geleneksel eve göre yarı fiyata malolan Hanok, metrekare başına 6 milyon wona düştü.

Teknoloji, Kore Hükümeti’nin mali desteği ile geliştirildi. Ve bu yeni tekniği uyarlayarak, gelecek yıl yeni ilçe Eunpyeong, Seoul’de yarı fiyatlı 150 Hanok evinin yapılması kararlaştırıldı.

akgbe

The beauty and merits of the “hanok”, or traditional Korean houses, is widely known. But homeowners have been reluctant to build hanoks as their place of residence due to the huge construction costs.

Now, a technology to build cost-saving, assembly-type “hanok” has been developed, hoping to launch a trend of modern homes with a decidedly Korean edge.

On the outside, the assembly-type hanok looks just like the traditional housing from centuries ago. But on the inside, you’ll find Western-infused facilities such as a modern kitchen and bathroom.

For the windows, the traditional Korean paper “hanji” is replaced by glass for better insulation. Completely dried logs are used as crossbeams and pillars to prevent the foundational elements from becoming warped.

For the roof, traditional clay tiles are updated by being made using lighter, reinforced plastic.

With these changes, the cost of building a hanok dropped to six million won per square meter, which is about half of the cost to build the traditional home the old-fashioned way.

The technology was developed with financial support from the Korean government. And adapting this new technique, about 150 half-priced hanok houses are slated to be built in a new town in Eunpyeong, Seoul, next year.

KBS World-18.06.12

http://img839.imageshack.us/img839/7795/79co.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.