CNBLUE members stand out at year-end awards

CNBLUE Üyeleri Yıl Sonu Ödüllerinde Göze Çarpıyor

Rock Grubu CNBLUE 2012 yılının yıl sonu ödül törenlerinde göze çarpıyor.

Yonghwa, Jonghyun, Jungshin ve Minhyuk bu yılın müzik ve dizi ödülleri törenlerinde aday olarak gösterildi. Özellikle ilgi toplayan şey ise oyunculuk ödülleri.

Minhyuk ve Jungshin sırasıyla ’You Who Rolled in Unexpectedly‘ ve ‘My Daughter Seoyoung‘ dizilerindeki rolleriyle, KBS’nin 31 Aralık tarihinde düzenlenecek ‘Oyunculuk Ödülleri‘nde ‘En İyi Yeni Oyuncu’ dalında aday gösterildi.

SBS’nin ‘Gentlemen’s Class‘ dizisinde Jang Dong Gun’un oğlu rolünü canlandıran Jonghyun da SBS’nin ‘Oyunculuk Ödülleri‘nde ‘Yeni Yıldız Ödülü’ için aday olarak gösterildi.

İlgili haberlere göre, CNBLUE 14 Ocak tarihinde yeni bir mini albümle geri dönecek.

primadonna

Rock band CNBLUE is standing out at 2012′s year-end award ceremonies.

Yonghwa, Jonghyun, Jungshin, and Minhyuk have all been nominated at music and drama award ceremonies this year. What’s especially gathering attention are the awards for acting.

Both Minhyuk and Jungshin have been nominated for ‘Best Rookie Actor’ at KBS‘ ‘Acting Awards‘, which will take place on the 31st KST, for their acting in ’You Who Rolled in Unexpectedly‘ and ‘My Daughter Seoyoung‘, respectively.

Jonghyun, who played the role of Jang Dong Gun‘s character’s son in SBS‘ ‘Gentlemen’s Class‘, has also been nominated for the ‘New Star Award’ at SBS’ ‘Acting Awards‘.

In related news, CNBLUE will be coming back with a new mini-album on January 14th of next year.

29.12.2012 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.