B2STs Kikwang and B1A4’s Baro to Star in ‘God’s Gift -14 Days’

B2ST’den Kikwang ve B1A4’dan Baro ‘God’s Gift-14 Days’de Başrolde Oynayacak!

Hyunseung’un ”Trouble Maker”da olması, Junghyun’un solo çalışmaları, Doojong’un ‘Lets Eat’de oynamasından sonra hayranlar Kikwang’ın nerede olduğunu merak ediyordu ve şimdi onun da B1A4’dan Baro’yla birlikte SBS’nin yeni draması ‘God’s Gift- 14 Days’de oynayacağı onaylandı.

Kikwang’ın ajansı Cube Entertainment sözcüsü 24 Ocak’ta Kikwang’ın SBS’nin yeni draması ‘God’s Gift-14 Days’de oynayacağını onaylandığını açıkladı. Baro’nun ajansı WM Entertainment da Baro’nun dün senaryoyu okumayı bitirdiğini açıkladı.

Kikwang cinayet davasında şüpheli olan ve daha sonra aracında kayıp bir çocuğu keşfeden bir idol rock grubu lideri olan Snake’i oynayacak. Baro da zihinsel yaşı 6 olan sakat bir kişiyi canlandıracak

‘God’s Gift -14 Days’, PD Lee Dong Hoon tarafından yönetilip, Choi Ran tarafından yazılacak. Olay, kızını kurtarmak için zamanında geri dönmeyi uman bir annenin etrafında dönüyor. Dizinin ilk bölümü şubat ayında ‘Kind Words’ bittikten sonra ekranlara gelecek.

WendyT

Considering Hyunseung’s “Trouble Maker” and Junhyung’s solo debut promotions as well as Doojoon’s starring role in ‘Let’s Eat’, fans have been curious on the whereabouts of B2ST’s Kikwang, and now it has been confirmed that he will also take on acting in the new SBS drama ‘God’s Gift -14 Days’ alongside B1A4’s Baro.

Kikwang’s agency Cube Entertainment rep told TV Report on January 24, “Kikwang has been confirmed to star in the new SBS drama ‘God’s Gift -14 Days’.” Baro’s agency WM Entertainment also told TV Report, “Baro already completed the script reading yesterday.”

Kikwang will play the role of idol rock group leader Snake who becomes a suspect in a murder case after he discovers the belonging of a missing child in his van, while Baro will play the role of a handicapped person who has the mental age of six years old.

‘God’s Gift -14 Days’, directed by PD Lee Dong Hoon and written by Choi Ran, revolves around a mother who goes back in time in hopes of saving her daughter. It’s set to premiere following ‘Kind Words’ this February!

24.01.2014 allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.