Activities that Might Affect Pres. Elections Prohibited from Friday

South Korea (대한민국)

Cuma Gününden İtibaren Başkanlık Seçimlerini Etkileyecek Etkinlikler Yasaklanıyor

Cuma gününden itibaren Aralık ayındaki başkanlık seçimlerini etkileyebilecek, belli bir partiyi destekleyen veya muhalif olan çeşitli etkinlikler yasaklanacak.

Devlet başkanı da dahil resmi görevlilerin seçileceği seçimlerin 180 gün öncesinden itibaren bu tür etkinlikleri yasaklayan Resmi Yetkili Seçim Yasası’na uyuldu.

Ulusal Seçim Komisyonu, bu tür bir yasağın duyurusunu cuma günü yaptı ve seçim idaresi ajansının seçim yasalarının ihlalini önleme çabalarını artırmasını istedi.

Devlet başkanlığı seçimleri yapılana dek vatandaşların, seçimlere etki edebilecek afiş veya her tür reklam asmaları yasak.

Belli bir parti veya adayı destekleyen veya karşı duran broşürlerin dağıtılması ve reklamların yayınlanması da yasak. Siyasi partiler ve başkanlık adaylarının yönettiği gruplar da seçimleri etkileyecek hiçbir etkinlikte bulunamayacak.

Bu kurala uymayanlar 2 yıldan az hapis cezası veya 4 milyon wona kadar para cezasına çarptırılacak.

ji-young park

Starting on Friday, various activities that could affect the December presidential elections, including supporting or opposing certain parties or candidates, will be prohibited.

That’s in accordance with the Public Official Election Act, which bans such activities from 180 days prior to elections selecting public officials, including the president.

The National Election Commission made the announcement regarding such a ban on Friday, and ordered election management agencies to boost efforts to prevent violation of election laws.

Until the presidential elections are held, citizens are forbidden from hanging banners or any other type of advertisement that can have an influence on the elections.

Distribution of pamphlets or screening of ads expressing support or opposition to a certain party or candidate is also prohibited. Groups run by political parties or presidential candidates also cannot take part in any activity that might affect the elections.

People who break the regulation will face a prison sentence of less than two years or fines up to four million won.

KBS World-22.6.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.