S. Korea, Chile to Cooperate in Resources, Energy

South Korea (대한민국)

Güney Kore ile Şili, Kaynaklar ve Enerjide İşbirliği Yapacak

Kaynak ve enerji alanlarında işbirliklerini geliştirmek için Güney Kore ve kaynak bakımından zengin olan Şili anlaştı.

Perşembe günü Güney Amerika’da kaynak işbirliği üzerine yapılan görüşmelerinin dördüncü turunda Bilgi Ekonomisi Bakanlığı ve Şili Maden Bakanlığı anlaşmaya vardı.

Her iki taraf, ortaklaşa kaynak projelerini geliştirmek ve ilgili projeler hakkında bilgi paylaşmak üzere mutabakat zaptı imzaladı.

Görüşmeler sırasında Kore heyeti, Kore hükümetinin ilk olarak kaynak geliştirme projelerine ve daha sonra Koreli firmalara yatırım yapacağı bir yatırım modeli önerdi.

Şili heyeti, lityum kaynakların geliştirilmesi üzerindeki çalışmaların mevcut durumunu açıkladı ve Güney Kore hükümeti ve firmalarının aktif olarak katılımda bulunmasını istedi.

Şuanda Latin Amerika gezisinde olan Devlet Başkanı Lee Myung-bak, perşembe günü Şili’nin başkenti Santiago’ya gitti.

JunHong

South Korea and resource-rich Chile have agreed to advance bilateral cooperation in the fields of resources and energy.

The Ministry of Knowledge Economy and Chile’s Ministry of Mining reached the agreement during their fourth round of talks on resource cooperation on Thursday in the South American country.

The two sides signed a memorandum of understanding on jointly developing resource projects and sharing information on related projects.

During the talks, the Korean delegation proposed an investment model, according to which the Korean government will invest in resource development projects first and Korean firms later.

Chile’s delegation, on its part, explained the current status of efforts on developing lithium resources, and urged for the active involvement of the South Korean government and firms.

Meanwhile, President Lee Myung-bak, who is touring Latin America, arrived in the Chilean captial of Santiago on Thursday.

22.06.2012 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.