902 S.Koreans Staying in N.Korea

South Korea (대한민국)

Kuzey Kore’de 902 Güney Koreli İkamet Ediyor

Hükümet, hali hazırda 900 Güney Koreli’nin Kuzey Kore’de ikamet ettiğini söyledi.

Birleşme Bakanlığı, bu rakamın 879’unun Gaesong Sanayi Sitesi’nde ve 13’ünün de Goryeo Krallığı’ndan kalan tarihi kraliyet saray alanının ortaya çıkarılması projesinde çalışanlardan oluştuğu bilgisini verdi. Kore Sivil Toplum Örgütü, Kuzey Kore ile İşbirliği Konseyi’nden diğer on kişinin de Kuzey Hwanghae Eyaleti’ne bağlı Gangnam şehrinde oturdukları belirtildi.

Bakanlıktan bir yetkili, hükümetin Gaesong Sanayi Sitesi yönetim kurulu ile Güney Korelilerin güvenliğini sağlamak için önlemler aldığını ve başbakan yardımcısı başkanlığında ilgili tedbirleri görüşmek üzere acil bir toplantı yapılacağını söyledi.

Wando

The government says about 900 South Koreans are currently staying in North Korea.

The Unification Ministry said on Monday that the figure includes 879 at the Gaeseong Industrial Complex and 13 people working on an inter-Korean project to preserve the site of a royal palace of the ancient Goryeo Kingdom. Ten others from the Korea NGO Council for Cooperation with North Korea are reportedly staying in Gangnam, North Hwanghae Province.

A ministry official said that the government is taking measures to secure the safety of the South Koreans through the Gaeseong industrial complex management committee. The official said that the ministry is discussing related measures at an emergency meeting presided over by the vice minister.

KBS World / 2011-Dec-19

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.